Zachować dla przyszłych pokoleń

admin 2011-05-25

Muzeum Armii Krajowej zorganizowało konkurs pt. "Zachować dla przyszłych pokoleń - poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski", którego celem było zainteresowanie młodzieży szkolnej historią swojej najbliższej okolicy poprzez przeprowadzenie inwentaryzacji pomników walki o niepodległość Polski.

Na konkurs wpłynęły 104 prace w przygotowaniu, których wzięło udział 220 uczniów z 29 szkół pod okiem 31 nauczycieli.

W wyniku konkursu zinwentaryzowano 108 pomników, tablic lub innych miejsca pamięci narodowej w większości znajdujących we wsiach i miasteczkach Małopolski. Dzięki tej akcji udało się ocalić kilka miejsc, którym groziło zapomnienie.

Powodzenie tego konkursu jest dowodem, że nie jest prawdą stwierdzenie, iż młodzież nie interesuje się historią.

Do etapu finałowego zakwalifikowano 45 prac z których zostali wybrani finaliści (10 w grupie gimnazjów i 6 liceów). Na uroczyste rozstrzygnięcie i posumowanie konkursu do sal Kopca Kościuszki przybyło prawie 120 młodych ludzi ze swoimi nauczycielami.

Autorów prac i ich nauczycieli powitał Robert Springwald prowadzący konkurs ze strony Muzeum AK. Małopolskiego Kuratora Oświaty reprezentował Pan Dyrektor Artur Pasek który podzielił się z uczniami refleksją dotyczącą pożytków płynących z poznawania historii i interesowania się losem własnych małych ojczyzn.

Przewodniczący Komisji Konkursowej prof. Politechniki Krakowskiej Zbigniew Myczkowski przypomniał o roli jaką pełnią pomniki w świadomości narodowej i krajobrazie ojczystym.

Tematyka Konkursu spotkała się z uznaniem znakomitych sponsorów nagród. Pan dr Franciszek Gryciuk p.o. prezesa IPN ufundował najlepszy napisany do dziś podręcznik do Historii Polski pt. Od Niepodległej do Niepodległej, Pamiątkowe pióra ufundowane zostały przez Wojewodę Małopolskiego Pana Stanisława Kracika, Materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów wydane przez Oddział Krakowski ofiarował jego dyrektor dr Marek Lassota. Do nagród dołożył się równie Pan Ryszard Żądło, Dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Małopolski Kurator Oświaty Pan Aleksander Palczewski, uznając wysoki poziom konkursu nagrodził naszych laureatów odpowiednimi dyplomami z przydziałem punktów do Liceum.

Szkoły oraz uczniowie uczestniczący w konkursie w większości wywodzą się w niewielkich małopolskich miasteczek gdzie dostęp do dobrej książki czy wartościowych zestawów pomocy naukowych jest utrudniony dlatego ideą organizatorów jest ofiarowanie każdemu dobrej książki o współczesnej historii Polski.

Na zakończenie dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, wygłosił interesujący wykład o architekturze obronnej przełomu XIX w. i XX w. i roli jaką w historii odegrała twierdza Kraków.

To jest pierwszy konkurs i możecie być pewni, że we wrześniu ruszy jego następna edycja.

fot. Maria Amin