Rocznica mordu przy ulicy Lubicz

admin 2011-05-27

W dniu 27 maja 2011r. w rocznicę zbiorowego mordu, poprzez rozstrzelanie obywateli Polski, dokonanego przez niemieckich okupantów przy ulicy Lubicz i Botanicznej w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca to okrutne wydarzenie.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i Związku Harcerzy Rzeczpospolitej.

Przy pomniku i tablicach upamiętniających to wydarzenie oddano hołd pomordowanym, złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Odśpiewano harcerskie piosenki.

***********

27 maj 1944 r.

Patrol żołnierzy Armii Krajowej w czasie wykonywania zadania obserwacji ewentualnego przewozu więźniów przez ul. Lubicz, w odpowiedzi na próbę ich zatrzymania zastrzelił w dniu 26 maja 1944 r. dwóch Niemców: przodownika rezerwy policji Schonwalda i służącego w policji pomocniczej dr. Erwina Hoffa.
W odwecie na teren parceli przy ul. Lubicz i ul. Botanicznej w dniu 27 mają 1944r.o godz.15 30 przywieziono "budą" z więzienia przy ul. Montelupich czterdziestu więźniów, wcześniej skazanych za działalność konspiracyjną na śmierć wyrokami sądu doraźnego policji. Egzekucji dokonał pluton Schutzpolizei, a kierował akcją Adalbert Quasbarth. Więźniów rozstrzeliwano seriami z lkm-u i dobijano pojedynczymi strzałami. Zgodnie z obowiązującym zarządzeniem zwłoki musiały pozostawać na miejscu przez dwie godziny , w celu spotęgowania wśród ludności atmosfery terroru i strachu .Wprowadzono godzinę policyjną na godz.19.00.
Niedługo po egzekucji na miejscu kaźni pojawiły się kwiaty przynoszone przez zakonnice i ludność miasta Krakowa, co wywoływało brutalną złość wśród Niemców (kopali kwiaty).

**********

Podziękowanie

W imieniu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej im. generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie dziękujemy panu Henrykowi Lobie, Dyrektorowi Oddziału Firmy HOCHTIEF przy ul.Lubicz 27 za opiekę nad miejscem upamiętniającym to wydarzenie i zapalenie w rocznicę zbrodni pochodni pamięci.

Prezes WiN: Małgorzata Janiec
Dyrektor Muzeum AK: Adam Rąpalski
 
Tekst i zdjęcia: Jacek Janiec

**********