Zmarł Por. Karol Jakubowski

admin 2011-07-14

W dniu 12.VII.br. zmarł Por. Karol Jakubowski ps. "Topór", "Maciej", "Zaręba", "Maćko", ur. 30.X.1926 Warszawa.

Jego pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbył się w Kaplicy Cmentarza Rakowickiego w dniu 14.VII.br o godz.9.40.

Syn oficera zawodowego, w konspiracji zaangażowany od IX.1941r. działał w Szarych Szeregach do X.1942 r. Był zastępowym - brał udział w małym sabotażu i kolportażu prasy. Od XI 1942 do X 1943 r. w PZP, ZWZ brał udział w małych akcjach sabotażowo-dywersyjnych.

Od VII.1944 r. do XII.1944 r. w oddziale partyzanckim "Szczerbiec" - sanitariusz, obsługa radiostacji, celowniczy CKM. Od I-VII.1945 r. służył jako szeregowy 2 Kompanii, I Baonu "Józef" - Zgrupowanie "Żelbet" Aresztowany przez UB i więziony na Montelupich od V-XI.1946 r.

Aktywnie angażuje się w niepodległościową działalność kombatancką, m.in. w ufundowaniu i poświęceniu sztandaru NOW-AK, zaprojektował również sztandar dla NSZ Oddział Kraków.

W roku 1990 r. zostaje wybrany członkiem Zarządu Okręgu Małopolska ŚZŻ AK w Krakowie.

Związany z Muzeum Historii Armii Krajowej od samego początku, należał do grupy, która brała udział w likwidacji b. Muzeum Lenina i pracował przy wystawie "Nasza Droga do Niepodległości". Pełnił dyżury na ekspozycji Obecny na wszystkich spotkaniach i odczytach w Muzeum AK, podarował wiele cennych eksponatów do naszej placówki. Czynnie udzielał się w pracy z młodzieżą, brał udział w prelekcjach w szkołach oraz w salach Muzeum, oprowadzał grupy. Zawsze chętnie służył innym. Odszedł serdeczny, uczynny, wspaniały człowiek.

Małgorzata Koszarek

**********

W dniu 14.VII. br. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie pożegnaliśmy śp. Karola Jakubowskiego "Maćko".

Pogrzeb miał uroczystą oprawę, w ostatniej drodze towarzyszyły Mu poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, w których działał: NOW-AK, Polskiego Związku Więźniów Komunizmu oraz Okręgu Małopolska ŚZŻ AK, koleżanki i koledzy - żołnierze AK na czele z prezesami organizacji. Oddział Krakowski ŚZŻ AK oraz Fundację MHAK reprezentował kpt. Jerzy Krusenstern oraz prezes PZWK płk Tadeusz Bieńkowicz.

Kpt. Jerzy Krusenstern żegnając Zmarłego przypomniał jego wojenne losy i późniejsze prześladowania, które stały się Jego udziałem, a także wkład w powstanie Muzeum AK i wielkie zaangażowanie w pracy społecznej dla środowiska kombatanckiego.

Prezes płk Tadeusz Bieńkowicz dziękował wieloletniemu Sekretarzowi Generalnemu za poświęcenie, pomoc w organizacji Związku i pracę dla kolegów ze środowiska byłych więźniów komunizmu.

Żegnali Go również przyjaciele z Klubu Wysokogórskiego, podkreślając olbrzymi wkład w wyznaczaniu nowych szlaków turystycznych i wymieniając jego pionierskie zimowe wejścia na szczyty górskie nie tylko w kraju.

Na pogrzebie nie zabrakło przedstawicieli Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W pogrzebie uczestniczyła również asysta wojskowa Garnizonu Krakowskiego.

tekst Małgorzata Koszarek
fot. Maria Amin