Zjazd Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻ AK
admin 2011-08-27
27 sierpnia 2011 r. w Gmachu PAST y odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze Okręgu Nowogródzkiego. W spotkaniu wziął udział Prezes ZG ŚZŻ AK Stanisław Oleksiak ps. "Kozic", udzielono absolutorium Zarządowi Okręgu oraz wybrano ponownie na jego przewodniczącego Pana Kazimierza Krajewskiego. Do Rady Honorowej Okręgu przyjęto Tadeusza Bieńkowicza ps. "Rączy" - bohatera rozbicia więzienia w Lidzie 18 stycznia 1944 r oraz chorążego "Krysiaków" - Romualda Bardzyńskiego ps. "Pająk". Podano do wiadomości, iż sprawę Pomnika Okręgów Kresowych w Częstochowie tzw. Okręgów Bez Ziemi pilotuje obecnie Andrzej Lisowski ps. "Dzik" brat zmarłego Prezesa Bolesław Lisowskiego ps. "Sławek", głównego inspiratora tej idei.
Na zjeździe delegaci Środowiska Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego: Pan Maciej Downar Zapolski vel Nurkiewicz (Prezes Zarządu Środowiska) oraz Pan Piotr Kosowicz zostali przyjęci wraz ze zorganizowaną przez Pana Piotra Kosowicza strukturą młodzieżową w szeregi Okr. Nowogr. ŚZŻ AK. W trakcie obrad miejsce dwa obszerne wystąpienia: Prezesa ZG ŚZŻ AK, kawalera VM Stanisława Oleksiaka ps. oraz chorążego pocztu sztandarowego okręgu płk. Wacława Grygielewicza.
WYPOWIEDŹ PREZESA ŚZŻ AK KAWALERA VM STANISŁAWA OLEKSIAKA PS. "KOZIC" NA ZJEŹDZIE WYBORCZYM OKRĘGU NOWOGRÓDZKIEGO ŚZŻ AK
Na przestrzeni półtora roku skierowałem listy do Okręgów aby określać szerokie formy naszego działania na przyszłość. Jak pamiętacie odbyła się wielka debata przed laty na temat przyszłości ŚZŻ AK. W 2008 r., na początku bieżącej kadencji i w 2009 na posiedzeniu plenarnym ten problem poruszono i sformułowano tezy. Wszyscy w tym uczestniczyli, mówiło się tam na temat zadań jakie stoją przed związkiem na przyszłość, kiedy nas już nie będzie.
Pierwsze plenarne posiedzenie ZG w czerwcu ubiegłego roku było poświęcone sprawie trudu ukształtowania wizji na przyszłość, do czego teraz dążę, i któremu to zadaniu podporządkowałem się na przyszłość. Jest jakieś fatum nad nami, które musimy przełamać, a zdawałoby się rzeczą oczywistą, co chcemy zrobić. Cel? Zachować tożsamość, wychowywać młode pokolenie Polaków Państwowców dobro kraju Ojczyzny naszej stawiające na pierwszym miejscu. Przyjmować nowych członków, którzy będą nas wspierali, a z czasem będą tworzyć kombatancką organizację społeczną, która będzie z czasem organizacją z ducha taką jak my, to znaczy będzie służyła Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to trud duży. Sami dobrze wiecie jakie trudności napotykamy w bieżącej pracy organizacyjnej. Spotykamy się z obojętnością a nawet niechęcią.
Naszym obowiązkiem było pokonywać wszystkie kłopoty i trudy czasu wojny. 23 września odbędzie się nadzwyczajny zjazd ŚZŻ AK, tematem podstawowym i zadawalającym będzie zmiana statutu. Przedłożyłem komisji statutowej cały materiał, który tworzy drogę dla tych wszystkich form które tworzą drogę i szansę dla kontynuacji etosu Armii Krajowej. Przypomnę każdemu, że w dotychczasowym statucie nie było żadnej wzmianki o Polskim Państwie Podziemnym. My w swojej robocie codziennej mówimy o Armii Krajowej ale mówimy też o Polskim Państwie Podziemnym, bo Armia Krajowa jest jego elementem, fragmentem większej całości. Te elementy Polskiego Państwa Podziemnego jako organizacji niebywałej powinny stać się punktem odniesienia następnych generacji działaczy. Podnoszę rangę tej formacji, którą nazywamy obecnie członkami nadzwyczajnymi, chciałbym żeby wzmóc ich nabór i wykorzystywanie, by procesy przekształcania nadzwyczajnych w zwyczajnych zadziałały jak najwcześniej co otwiera drogę do pełnienia innych funkcji. Kazimierz Krajewski jest tego najlepszym przykładem, nie kombatant, nie żołnierz , nie weteran ale z ducha kombatant, z ducha weteran. Od lat nas wspiera. Takich nam trzeba więcej. Takich trzeba więcej, oni przejmą za lat kilka w kolejnych kadencjach tę delegację myśli. Mocno to podkreślam.
Skreślam Radę Naczelną. Na naszej grupie którą nazywamy Prezydium Zarządu Głównego spoczywa gro roboty bieżącej, trudnej, czego wszyscy doświadczamy [Rada] ogranicza nasze możliwości twórcze, nasze możliwości eksploatowania się. Wszystkie siły, które chcą mogą wchodzić do tego członu aktywnego. Można tu użyć porównania Rząd i Premier. Wszystkie siły, które można pozyskać dla działalności związkowej chcę pozyskać, każdego człowieka który jest w pełni sił namawiam do współpracy by stworzyć kilkunastoosobowy zespół, który będzie mógł w ciągu tygodnia, niemal każdego dnia poświęcić kilka godzin robocie bo roboty jest co niemiara. To są moje zadania, które chciałbym realizować przy pomocy znowelizowanego statutu.
I jeszcze jedna sprawa. Rad jestem, że w tym gronie znalazło się środowisko Nalibockie, terytorialna jedność. Jestem z tego ogromnie zadowolony. Tam na wschodzie byliśmy po sąsiedzku, to mnie cieszy i to by było na tyle co wam chciałem powiedzieć, co uzasadnia tu moją obecność. I do trudów przyszłości namawiam, bo póki jesteśmy nikt nie zdejmie z nas obowiązku służby i tę służbę musimy pełnić do końca.
ZARYS HISTORYCZNY UCZESTNICTWA SZTANDARU OKRĘGU NOWOGRÓDZKIEGO AK W UROCZYSTOŚCIACH RELIGIJNO - NARODOWYCH W OKRESIE 1990 - 2010
Niniejszym mam zaszczyt poinformować, że nasz Sztandar Nowogródzki - Sztandar Walki i Chwały Ziemi Nowogródzkiej powołany do życia we wrześniu 1990 r. z wizerunkiem Matki Boskiej Nowogródzkiej godnie reprezentuje dobre imię Polski w kraju i zagranicą.
I tak w okresie 20 lat brał udział w 865 uroczystościach religijno - narodowych
w tym w kościołach 650 razy,
w tym w Katedrze Polowej Wojska Polskiego 175 razy,
w tym w uroczystościach państwowych 215 razy.
Na terenie kraju Sztandar uczestniczył w uroczystościach organizowanych głównie w miastach: Augustowie, Białymstoku, Bochni, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Giżycku, Gorzowie Wielkopolskim, Grajewie, Kętrzynie, Krakowie, Lęborku, Łodzi, Poznaniu, Oświęcimiu, Sandomierzu, Siedlcach, Słupsku, Suwałkach, Szczecinie, Rzeszowie, Wąchocku, Wrocławiu i najwięcej w Warszawie.
Zagranicą SZTANDAR brał udział w uroczystościach organizowanych: na Białorusi - 17 razy, w Italii - 3 razy, na Litwie - 6 razy /w tym w Katyniu/.
Do najważniejszych wystąpień naszego Sztandaru należałoby zaliczyć uroczyste powitanie naszego Papieża - Polaka Jana Pawła II - go w Warszawie, Krakowie, Gorzowie Wlkp. i Sandomierzu.
Również bardzo ważny był udział naszego Sztandaru w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta RP Ignacego Mościckiego i jego małżonki, gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie oraz gen broni Władysława Sikorskiego w Krakowie na Wawelu. Szczególnie ta ostatnia uroczystość przydała splendoru i blasku dla naszego Sztandaru. W dniu 15 września 1993 r. na Zamku Królewskim w Warszawie w godz. 10 - 11 - tej pełniliśmy ze Sztandarem wartę honorową przy trumnie gen. Władysława Sikorskiego, Nasz poczet został wyróżniony na drugim miejscu z pośród pocztów biorących udział w pełnieniu warty honorowej na Zamku Królewskim. Tego samego dnia o godzinie 16 - tej samolotem wojskowym AN - 26 odlecieliśmy do Krakowa 16 września 1993 r. pełniliśmy z kolei ze Sztandarem wartę honorową przy trumnie gen. Władysława Sikorskiego w Bazylice Mariackiej przy ołtarzu Wita Stwosza.
Dnia 17 września 1993 r. nasz Sztandar na czele kolumny 250-ciu pocztów sztandarowych pod dowództwem mjr Zbigniew Ardzińskiego wkroczył na plac Wawelski przy ołtarzu, przy którym mszę żałobną odprawił JE ks. kardynał Józef Glemp stanęło tylko 9 pocztów ze sztandarami w tym 7 zagranicznych i 2 poczty ze sztandarami Armii Krajowej, w tym nasz poczet ze Sztandarem Nowogródzkim. Reszta ponad 250 pocztów ze sztandarami rozstawiono na obrzeżach dziedzińca wawelskiego.
Wieloletnia działalność Sztandaru i jego pocztu została dostrzeżona i przychylnie oceniona.
I tak
Biskup Polowy Katedry Wojska Polskiego gen. Leszek Sławomir Głódź przyznał w dniu 11 września 1994 r. pisemną akredytację naszego Sztandaru przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego,
JE. dr Zbigniew, Józef Kraszewski odznaczył nasz poczet Sztandaru orderem Maria Vincit w 2004 r.
Prezes Zarządu ŚZŻ AK ś.p. płk. Stanisław Karolkiewicz przyznał w dniu 2 września 1998 r. dla członków pocztu Sztandaru Ziemi Nowogródzkiej dyplomy uznania.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 30 sierpnia 1999 r . nadał następujące odznaczenia dla:
mjra inż. Zbigniewa Ardzińskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą
mjra Wacława Grygielewicza Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
mjra inż. Kazimierza Paplo Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
kpt. Mariana Denkiewicz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Nasze osiągnięcia nie byłyby możliwe bez pomocy kolegów Kombatantów z Zarządu Głównego ŚZŻ AK jak i naszego Zarządu Okręgu Nowogródzkiego Armii Krajowej. A mam tu na myśli głównie śp. gen. Stanisława Karolkiewicza i śp. mjra Bolesława Lisowskiego, którzy dużo nam pomogli w należytym wypełnieniu obowiązku naszego pocztu Sztandarowego. Serdecznie im za to dziękuję. W sposób szczególny chciałbym podziękować mgr. inż. kpt. Modestowi Bobowiczowi za inicjatywę, sporządzenie projektu jak i powołanie do życia Sztandaru Ziemi Nowogródzkiej Armii Krajowej jak i za cenne rady. I dlatego słusznie nazwaliśmy go Ojcem naszego Sztandaru.
Niniejszy zarys historyczny opracował
Wacław Grygielewicz płk. w stanie spoczynku długoletnim dowódca Sztandaru Ziemi Nowogródzkiej Armii Krajowej
Warszawa, dnia 5 maja 2011 r.