Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego

admin 2011-09-21

W dniu 21 września w siedzibie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski w Krakowie ul. Grodzka 15 odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie.

Głównym punktem spotkania była relacja pana Kazimierza Międzobrodzkiego pt. "O lesie w którym nie śpiewa ptak" i dotyczyła uroczystości 70 rocznicy zagłady inteligencji polskiej w Czarnym Lesie, którą przedstawiamy poniżej.

W dalszej kolejności spotkania Środowiska panu Honorowemu Prezesowi mjr. Janowi Surze zarazem Prezesowi Kapituły Krzyża II Obrony Lwowa złożono podziękowanie za nadanie tego odznaczenia o. Rakoczemu paulinowi z Jasnej Góry Kapelanowi Żołnierzy Niepodległości.

Członkom Środowiska wręczono kolejny Biuletyn Informacyjny.

Relację opracował Jacek Janiec

**********

"O lesie w którym nie śpiewa ptak"

Pierwsza okupacja sowiecka w czasie II wojny światowej na terenie Stanisławowa zakończyła się w czerwcu 1941r. ucieczką przed Niemcami. Wprawdzie pierwsze do miasta wkroczyły wojska węgierskie i objęły administrację wojskową na krótki czasu, ale Gestapo od razu rozpoczęło swoją działalność. Jak się później okazało otrzymało gotową listę nauczycieli z ich adresami, którzy byli zatrudniani wcześniej.

Pod pretekstem nadchodzącego roku szkolnego, Gestapo pod wskazane adresy wysłało po dwóch ukraińskich policjantów w celu doprowadzenia ich na "konferencję".

Tak zostało aresztowanych 130 nauczycieli i kilkadziesiąt osób innych zawodów:lekarzy, inżynierów i przemysłowców. Aresztowania i wywózka do lasu oddalonego 9 km od miasta gdzie ich mordowano trwały od 8 sierpnia do końca miesiąca.

Przez długie lata nie było znane dokładne miejsce tej zbrodni. Dopiero po 45 latach p. Adam  Rubaszewski z Warszawy i potem p. Kazimierz Międzobrodzki z Krakowa dawni mieszkańcy Stanisławowa odnaleźli miejsce zbrodni w lesie koło wsi Pawełcze.

Koło Stanisławowian przy Towarzystwie Miłośników Lwowa i K.P.W. Każdego roku organizuje wycieczkę - pielgrzymkę do Stanisławowa i okolic.

W bieżącym roku obchodziliśmy 70 rocznicę zagłady inteligencji polskiej w Czarnym Lesie pod patronatem konsula generalnego Rzeczpospolitej Polski we Lwowie.

Uroczystość organizowało Towarzystwo Kultury Polskiej w Stanisławowie, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Iwano- Frankowska, obwodowa administracja państwowa przy wsparciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.
 
Program uroczystości 6 sierpnia 2011 był następujący.

Godz.10 00: uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla za dusze  świętej pamięci ofiar zbrodni hitlerowskiej.

Godz. 12 00: nabożeństwo w Czarnym Lesie z udziałem duchowieństwa różnych wyznań,  przedstawicieli władz państwowych z Polski i Ukrainy,delegacji organizacji  organizacji polskich z Ukrainy, gości z Polski, gości z Anglii oraz mediów.

Przy dużym wsparciu gubernatora (wojewody) i innych władz Ukrainy powstał w lesie nowy pomnik z płyt granitowych, zostały odnowione mogiły w miejscach dawnych dołów śmierci. Cały cmentarz uporządkowano bardzo starannie i ogrodzono.

Odbyło się poświęcenie pomnika i złożenie wieńców obok flag polskich i ukraińskich. Po tak wielu latach zaśpiewaliśmy "Jeszcze Polska nie zginęła".

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie podczas obiadu miejscowych Polaków i przedstawicieli władz Iwano-Frankowska.

Trzy osoby z Towarzystwa Kultury Polskiej zostały odznaczone medalami "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej".

Kazimierz Międzobrodzki