Promocja książki hm. Władysława Zawiślaka

admin 2011-11-30

29 listopada w auli Muzeum Armii Krajowej odbyła się promocja książki druha  hm. Władysława Zawiślaka pt.: "Na Jej zew…".

Wystąpienie Autora książki poprzedził wykład prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego zatytułowany: "Od podchorążych Nocy Listopadowej do harcerzy Szarych Szeregów".

W promocji książki uczestniczyło ponad 200 osób: kombatantów, uczestników II Antykomunistycznej Konspiracji Harcerskiej z lat 1944 - 56, młodzież z krakowskich szkół i harcerze.

Promocji towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z działalnością konspiracyjna Polskiej Starzy Przedniej  - drużyny prowadzonej przez dh. hm Władysława Zawiślaka.

**********

Władysław Zawiślak miał 17 lat, kiedy wybuch wojny gwałtownie przerwał jego beztroską młodość. Zaczął się dla niego okres dziesięcioletnich zmagań o wolność Polski - w Szarych Szeregach, Armii Krajowej, antykomunistycznej organizacji starszoharcerskiej Polska Straż Przednia, której był organizatorem i komendantem, wreszcie w komunistycznym więzieniu w Rawiczu, gdzie spędził 3 lata jako "specjalnie niebezpieczny przestępca". Ubecka "resocjalizacja" nie powiodła się - przez całe dorosłe życie służył Bogu i Polsce kształcąc kolejne roczniki harcerzy, działając w Klubie Inteligencji Katolickiej, później w "Solidarności", w której od 1981 roku był członkiem Zarządu Regionu Małopolska, następnie w Komitecie Obywatelskim.

Tak napisał o nim hm. Wojciech Hausner, były przewodniczący ZHR: Władysław Zawiślak był wśród tych harcerskich instruktorów, wokół których zbierali się młodsi, szukający harcerstwa wiernego tradycyjnej idei zapisanej w "Prawie i Przyrzeczeniu" i sprzeciwiający się podporządkowaniu ZHP władzy PZPR. W tym wypadku "sztafeta pokoleń" biegnąca do niepodległej Polski to była "harcerska Solidarność" z lat 1980-1982, czyli Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego i harcerstwo niepokorne skupione w Ruchu Harcerskim Rzeczypospolitej i duszpasterstwie harcerskim lat 80.

Książka "Na Jej zew…" harcmistrza Władysława Zawiślaka to bardzo osobisty zbiór wspomnień, pokazujący działanie harcerskiej konspiracji pod okupacją niemiecką, walkę w Armii Krajowej i tworzenie powojennej konspiracji antysowieckiej.

Jego wspomnienia to relacja świadka historii, który pragnie pozostawić młodemu pokoleniu swą opowieść o ludziach i czasach, w których trzeba było dzień po dniu, krzepiąc się wiarą i nadzieją, wypełniać przyjęty dobrowolnie obowiązek polskiego harcerza. Pozostawić ją z nadzieją, że znajdą się chętni, by po nią sięgnąć. A warto to uczynić choćby dlatego, że książka napisana jest żywo, potoczyście, z niewątpliwym zacięciem literackim, dzięki czemu czyta się ją z niesłabnącym zainteresowaniem. Będzie więc pożyteczną lekturą zarówno dla starszych, pragnących przypomnieć sobie dawne, trudne czasy, jak przede wszystkim dla młodzieży, zainteresowanej przeszłością, poszukującej autentycznych świadectw historycznych z czasów II wojny światowej i pierwszych lat pod rządami komunistów. Choć tekst pisany jest w pierwszej osobie, Autor jest daleki od budowania własnego pomnika. Przeciwnie, cały jego wysiłek skierowany jest na ukazanie zasług innych, przyjaciół i kolegów, towarzyszy służby i walki - napisał we wstępie prof. dr hab. Tomasz Gąsowski.

Powodem opisywania tych wydarzeń po 70 latach nie jest potrzeba pisania, jak to często dziś bywa, ale ostatnia szansa uratowania od niepamięci grupy harcerzy z ich instruktorami, którzy w tych ekstremalnych czasach pamiętali o słowach złożonego przyrzeczenia: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce…" i starali się je zamienić w konkretną Harcerską Służbę, z wiarą w zwycięstwo i z pogardą dla własnego bezpieczeństwa. Drugim powodem był szczególny moment po śmierci "Szczerego" phm. Romana Szpaka, ostatniego przed II wojną światową Komendanta Hufca ZHP w Dąbrowie Tarnowskiej, kiedy uświadomiłem sobie, że jestem już ostatnim żyjącym współorganizatorem i uczestnikiem naszych dziesięcioletnich zmagań konspiracyjnych, zakończonych brutalnymi śledztwami, karami śmierci, długoletnimi wyrokami Wojskowych Sądów Rejonowych i 40-letnim "nadzorem" PRL-owskich służb bezpieczeństwa - pisze Autor.

Wydawcy: Księgarnia Akademicka, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie.

Książkę opublikowano w ramach programu "Pamięć i Troska".

**********

fot. Karol Kowalski