Prezentacja albumu o losach Gruzinów i Polaków

admin 2012-01-17

17 stycznia 2012 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie odbyła się prezentacja albumu autorstwa Dawida Kolbai, Piotra Hlebowicza i Piotra Warischa zatytułowanego "Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana". Spotkanie zostało zorganizowane przez wydawnictwo Fado Studio, Dom Wydawniczy "Rafael" oraz Muzeum. Honorowym gościem był pan George Chartolani I sekretarz Ambasady Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród zebranych znaleźli się mieszkający w Polsce Gruzini, studenci orientalistyki a także przedstawiciele stowarzyszenia społeczno-kulturalnego "Most do Gruzji". Nie zabrakło także przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz miłośników historii. Spotkaniu przewodniczył żołnierz Armii Krajowej i działacz niepodległościowy dr Janusz Kamocki, etnolog i znawca problematyki kaukaskiej.

Tematem dominującym w promowanej przez autorów P. Hlebowicza i P. Warischa publikacji jest historia gruzińskich oficerów, którzy wyemigrowali do Polski po sowieckiej agresji na ich kraj w 1921 r., a następnie wstąpili w szeregi Wojska Polskiego. Opisana została również, prowadzona ramię w ramię z Polakami, walka Gruzinów w kampanii wrześniowej, a następnie w Armii Krajowej. Innymi wątkami są m.in.: opowieść o archimandrycie o. Grzegorzu (Grigoriju) Peradze, który zginął śmiercią męczeńską w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu oraz opis Pielgrzymki Papieża Polaka Jana Pawła II do Gruzji. Większość zamieszczonych w albumie ilustracji pochodzi z nieznanych szerszemu gronu zbiorów prywatnych, a do szczególnie wartościowych należą fotogramy udostępnione przez Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie.

Dyskusje o historii i współczesnych stosunkach polsko-gruzińskich w muzealnej auli, zostały poprzedzone złożeniem kwiatów na grobie oficera gruzińskiego Niko (Dmitri) Agniaszwilego na Cmentarzu Wojskowym. Honorowa asystę zapewnili strzelcy ze Z.S. "Strzelec" OSW.