Msza Święta w intencji Obrońców Lwowa

admin 2011-11-20

W dniu 20 listopada 2011 r. z inicjatywy Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie, w Kościele Parafialnym Rzymskokatolickim Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie, przy ul. Łokietka odprawiona została koncelebrowana Msza święta w intencji Obrońców Lwowa w 1918 r.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ksiądz Prałat Jan Dziasek, w której wzięły udział poczty sztandarowe Akcji Katolickiej przy parafii kościoła i Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego w Krakowie.

Na Mszę świętą przybyli liczni parafianie, członkowie Środowiska Armii Krajowej Lwów, 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Środowiska Kresowiaków i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie.

Uroczystość uświetniał chór parafialny pieśniami religijno - patriotycznymi.

Po Mszy świętej w kościele, w uroczystej procesji pod przewodnictwem księdza Prałata Jana Dziaska i księdza kapelana Jarosława Chlebdy odbyło się przejście do Panteonu Narodowego Żołnierzy Armii Krajowej Kresów Południowo - Wschodnich, gdzie przy pomniku Lwowskiej Matki Bożej Opiekuńczej z Dzieciątkiem Jezus z Ołtarza Kaplicy Orląt na cmentarzu Obrońców Lwowa oraz tablicy poświęconej "Orlętom Lwowskim" odbyły się, po oddaniu hołdu przez poczty sztandarowe, okolicznościowe modlitwy.

Osobistymi wspomnieniami z pobytu na cmentarzu we Lwowie w ostatnim czasie opowiedział obecnym ksiądz Prałat Dziasek.

Wzniosłe uroczystości uświetniał występ chóru parafialnego.

Swoim pieśniarskim talentem wspomagał chór ksiądz kapelan Jarosław Chlebda.

Pomnik określany jako Lwowska Matka Boża Opiekuńcza z Dzieciątkiem Jezus a właściwie ocalała statua, gdyż postument został gdzieś porzucony lub zniszczony po zakończeniu II Wojny Światowej został przypadkowo odkryty po wojnie w roku 1994 wśród zestawu zbiorów salonu - sklepu antyków i dzieł sztuki w Bielsku-Białej.

Decyzją księdza Prałata Jana Dziaska został nabyty i wspólną decyzją Zarządu Okręgu Armii Krajowej po jego rewaloryzacji oraz odbudowie umiejscowiony w centralnym miejscu Panteonu Narodowego Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich na półkolistym, rotundowym murze obok Kresowej Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. W 2000 roku zorganizowano uroczystości połączone z dziękczynną Mszą świętą za ocalenie pomnika, powtórnym jego poświęceniem i oddaniu pomnika społeczeństwu i żołnierzom Armii Krajowej. Do tej pory w Panteonie pod opieką Matki Bożej znajduje się kilkadziesiąt tablic upamiętniających bohaterstwo Kresów w obronie Polski i Narodu Polskiego.
 
opracowanie Jacek Janiec
zdjęcia Małgorzata Janiec