Pogrzeb O. Mieczysława Grzybowskiego

admin 2011-11-15

W dniu 11 listopada 2011 r. odszedł do Pana O. Mieczysław Grzybowski OFM, były żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej w Brzeżanach, który w dniu 29 czerwca 2011 obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa.

W dniu 15 listopada 2011 r. uroczystości pogrzebowe w Sanktuarium Pasyjno - Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej klasztoru oo.Bernardynów, rozpoczęły się przeniesieniem ciała O.Mieczysława z Kaplicy św.Antoniego do bazyliki gdzie odśpiewana została uroczyście Jutrznia. Modlitwy poprowadził O. A. Kluska Wikary Klasztoru.

O godz.11 00 rozpoczęła się w intencji zmarłego Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem O. biskupa Damiana Makusa. Kazanie pogrzebowe wygłosił O. Florenty Piwosz.

Wspomnienia osobiste o O. Mieczysławie przedstawił p. Janusz Niedziałek z Krakowa.

Po Mszy św. ciało procesyjnie przeniesiono do klasztornego grobowca.

Prezes Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie p. Jacek Janiec w imieniu członków Środowiska przekazał dla ceremonii pogrzebowych Ziemię Lwowską, która przez O. biskupa Damiana Makusa złożona została na trumnie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły bardzo licznie osoby duchowne, rodzina, przyjaciele oraz grupa sercem związanych z O. Mieczysławem brzeżańczyków z rodzinami.

Dziękując Bogu za posługę, ś.p. O. Mieczysława i za dar jego życia, pamiętajmy o Nim w naszej modlitwie.

**********

Ojciec Mieczysław - Stanisław Grzybowski urodził się dnia 21 września 1923 r. w Brzeżanach, województwo Tarnopolskie z rodziców Stanisława Grzybowskiego, oficera Odrodzonego Wojska Polskiego I Wojny Światowej i Marii z domu Szymańska, urzędniczce po seminarium nauczycielskim.

Szkołę Podstawową i gimnazjum ukończył w Brzeżanach, w roku 1939 zdał małą maturę i został przyjęty do Liceum Humanistycznego. Należał w dzieciństwie do Zuchów i Związku Harcerstwa Polskiego. Uzyskał stopień "Ćwika". We wrześniu 1939 r. uczestniczył pod kierownictwem profesora języka polskiego p.Władysława Janowskiego w organizowaniu obrony miasta w obawie przed napadem Ukraińców. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Brzeżan uczęszczał do szkoły średniej "dziesięciolatki" i ukończył ją maturą w 1941 r. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako "goniec" w Urzędzie Wodnej Gospodarki.

W październiku 1943 r. zdał egzamin dojrzałości na tajnych kompletach liceum typu przyrodniczego. W kwietniu 1942 r.został zwerbowany do Narodowej Organizacji Wojskowej w Brzeżanach kryptonim "Cap" - przez Tadeusza Szemelowskiego, pseudonim "Lolek". Przed nim złożył przysięgę i wybrał pseudonim "Aleksander". Kolportował ze Lwowa do Brzeżan prasę podziemną. Po scaleniu organizacji wojskowych w grudniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej w I kompanii kryptonim "Staw" Obwodu AK Brzeżany w drużynie, której dowódcą był Tadeusz Szemelowski ps. "Lolek". W październiku 1943 r. ukończył kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty AK ze stopniem kaprala podchorążego. Z końcem 1943 r.został przekazany do Inspektoratu AK na powiaty Brzeżany - Podhojce jako kierownik kancelarii inspektoratu. Adiutantem inspektoratu był ppor. Henryk Orlicki. Stenostypistką kancelarii i łączniczką była Aleksandra Bartha ps. "Stokrotka". Z kancelarii wysyłano meldunki do okręgu AK Tarnopol i rozkazy do obwodów.

W lipcu 1944 r. brał udział w zgrupowaniu kompanii AK w akcji pod kryptonimem "Burza" pod dowództwem por. Zygfyda Szynalskiego ps. "Tryk" w rejonie Brzeżan. Po zakończeniu akcji "Burza" jego oddział ujawnił się przed jednostką Armii Czerwonej.

W połowie sierpnia 1944 r. po ostrzeżeniu przed aresztowaniem wyjechał do Jarosławia. W 1946 r. 5 września wstąpił do zakonu OO. Bernardynów. Do nowicjatu przyjęty 4 października w Leżajsku. Od października 1947 r. do października 1952 r. studiował filozofię i teologię w Seminarium Lwowskim, które wówczas znajdowało się w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W latach 1952- 1953 uzyskał magisterium z teologii moralnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie pracował jako spowiednik w klasztorach: Alwerni, Przeworsku i Rzeszowie do 1956 r.

W 1956 r. został kapelanem Sióstr Bernardynek w Krakowie.

W 1958 r. został wikarym w klasztorze w Krakowie i katechetą w Technikum Energetycznym w Krakowie. W końcu 1958 r. został przeniesiony do Piotrkowa Trybunalskiego na wikarego klasztoru.

W 1960 r. przeniesiony na spowiednika w Łęczycy. W 1963 r. w Zakopanem został wikarym, katechetą i kapelanem sanatorium. W 1966 r. został mianowany przełożonym klasztoru OO.Bernardynów w Zakopanem . W 1971 r. decyzją kardynała Stefana Wyszyńskiego powołany na Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. Pod koniec maja 1999 r. powrócił do Polski do Kalwarii Zebrzydowskiej gdzie posługiwał w konfesjonale.

W dniu 9 maja 2001 r.jako członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Środowiska Obszaru Lwowskiego w Krakowie mianowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na podporucznika Wojska Polskiego.

Odznaczony:
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Armii Krajowej
Krzyżem II Obrony Lwowa
Odznaką Pamiątkową "Akcji Burza"
Odznaką Żołnierz Kresowy Armii Krajowej.

**********


 
opracowanie i zdjęcia: Jacek Janiec