Pomnik Patrona Muzeum AK odsłonięty!

admin 2007-11-12

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Krakowie Muzeum AK było współorganizatorem uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Patrona Muzeum - Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Parku im. dra H. Jordana. Jest to pierwszy i jak dotychczas jedyny pomnik Generała "Nila". Na uroczystość nadesłała z Gdańska list córka Generała Maria Fieldorf-Czarska, w którym napisała m.in., że mimo osiemnastu lat, jakie upłynęły od upadku komunizmu, mordercy jej ojca nie zostali osądzeni i skazani.

Dyrektor Muzeum AK z delegacją Rodziny Generała

 **********

Godny, by stanąć w Panteonie najwybitniejszych Polaków - homilia o. Jerzego Pająka, kapelana AK podczas uroczystości Odsłonięcia popiersia gen. Emila Augusta Fieldorfa "Nila" w Parku Jordana w Krakowie 11.11.2007 roku.

Bracia i Siostry, Polacy! W 89 rocznicę Narodowego Święta Niepodległości przychodzimy do Parku Jordana, aby dać się ponieść wielkiemu wydarzeniu, entuzjazmowi i radości, jakie przeżywali nasi ojcowie 11 listopada 1918 roku - zmartwychwstaniu Polski. Ta data na stałe już wpisała się w harmonogram najważniejszych uroczystości patriotycznych. I słusznie, bo Polska po 123 latach nieobecności na mapach świata zmartwychwstała do nowego życia jako suwerenne, niezależne państwo. Dzisiaj ciesząc się tą wolnością, możemy śpiewać do Boga: " Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną, pobłogosław, Panie".

Wolność i niezawisłość Ojczyzny, to nie tylko wolność od okupacji zewnętrznej. To nie tylko dobre stosunki z sąsiadami. Ale wolność to także decydowanie o duchowym życiu narodu. To wolność decydowania o swojej kulturze, historii, tradycji, wierze, moralności. I te wartości są nawet ważniejsze niż wolność polityczna. Dowodem tego jest przetrwanie polskości podczas rozbiorów, okupacji hitlerowskiej i długoletniego reżimu komunistycznego. Naród się nie ugiął. Dlaczego? Bo mimo usilnych i perfidnych działań okupantów, nie pozwolił w sobie zabić ducha. Kto traci ducha, temu ciało na nic się nie przyda. Naród przetrwał, bo zachował swoją kulturę, która się okazała potęgą większą od wszystkich innych potęg.

Bracia i Siostry! W tej wspaniałej oprawie obchodów Narodowego Święta Niepodległości, nasza pamięć, myśl i serce kierują się ku wielkiemu synowi polskiej ziemi, gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi o pseudonimie "Nil", którego popiersie dziś odsłaniamy i poświęcamy "na wieczną rzeczy pamiątkę". Generał "Nil" zasługuje, aby jego popiersie znalazło się tu, w Panteonie najwybitniejszych Polaków. Zasługuje, jako człowiek o nieposzlakowanej reputacji, ojciec i mąż kochającej się rodziny, uzdolniony żołnierz, świetny oficer, wspaniały dowódca i organizator. Zasługuje, jako człowiek odznaczający się bojowością, odwagą, stałością, odpornością, niezłomnością, gorącym umiłowaniem Ojczyzny, Boga i człowieka. Całe swoje młode życie poświęcił dobru Ojczyzny. Walczył w czasie I wojny światowej u boku Wodza Józefa Piłsudskiego, w wojnie polsko radzieckiej i w kampanii wrześniowej. Zawsze wykazywał niezwykłą odwagę, czego wyrazem były liczne odznaczenia.

Niestety, jego szlachetny duch, jego działalność patriotyczna, jego poświęcenie dla Ojczyzny, jego rozumienie wolności nie spodobała się reżimowi komunistycznemu i jego piewcom, toteż został aresztowany naprzód przez NKWD, a później przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na karę śmierci, mimo iż "August Emil Fieldorf nie popełnił zarzucanego mu czynu (...) nie dopuścił się zarzucanej mu zbrodni i był całkowicie niewinny".

Moglibyśmy dzisiaj, według słów proroka Izajaszem użalać się nad jego nieszczęściem: "Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi... obarczony cierpieniem... jak baranek na rzeź prowadzony... po udręce i sądzie usunięty spośród żyjących, a grób mu wyznaczono między bezbożnymi" (por. Iz 53), ale jako ludzie wiary wiemy, że on żyje i "w nagrodę przydzielono mu tłumy", które poniosą jego imię przez pokolenia.

Niech więc ten pomnik gen. Fieldorfa, który dzisiaj odsłaniamy i poświęcamy, będzie dla wielu pochodnią na drodze miłowania Ojczyzny, miłowania Boga, miłowania wiary i honoru oraz budowania coraz lepszej przyszłości.

Modlitwa

K.: Niech imię Pańskie będzie błogosławione.
W.: Teraz i na wieki.

Módlmy się: Wszechmogący i miłosierny Boże, pobłogosław ten pomnik ku czci niezłomnego Gen. Emila Augusta Fieldorfa - "Nila". Niech jego wspaniałe świadectwo miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu będzie wyzwaniem dla wszystkich pokoleń Polaków do zbiorowego poświecenia się wielkim narodowym celom. Niech ten pomnik przypomina wszystkim, którzy tu przychodzą o najwyższych wartościach, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.