Przekazanie Sztandaru
admin 2010-04-22
W dniu 22 kwietnia 2010 r. dyrekcja Muzeum AK udała się do Gliwic na uroczystości związane z przekazaniem na rzecz naszej Placówki Sztandaru Oddziału Gliwickiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Uroczystość przekazania rozpoczęto Mszą Św. w kościele pw. Św. Barbary, uświetniły ją dwa Poczty Sztandarowe. Przy Poczcie Oddziału dzierżył Sztandar Prezes Okręgu Leszek Gruszczyński.
Na Mszę Św. przybyli Kombatanci, z którymi później odbyto spotkanie przy udziale dyrekcji Muzeum AK w budynku plebanii w trakcie którego m. in. wystąpiła Pani Wiceprezes Maria Kulig-Gedliczka z dużym wzruszeniem opowiadając historię sztandaru pod którym przeprowadzono szereg uroczystości zaznaczających pamięć o historii Polskiego Państwa Podziemnego (tablice memoratywne, pomniki), jak i te smutne związane z przejściem kolegów z Oddziału na wieczną wartę.
**********
HISTORIA SZTANDARU
Gliwickiego Oddziału
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Historia naszego sztandaru jest krótka, bo tylko 11 -to letnia, ale dla nas żołnierzy AK był to okres bardzo ważny.
Już od początku powołania naszego Oddziału t.j. od stycznia 1990r trwały gorące dyskusje na temat posiadania przez nas własnego sztandaru. Minęło kilka lat i dopiero, gdy prezesem naszego Oddziału został ś.p. Marian Węgorowski za swoje priorytetowe zadanie postawił sprawę sztandaru. Pod koniec 1998r na walnym zebraniu zgłosił odpowiedni wniosek, który został przegłosowany z wynikiem pozytywnym i już po kilku miesiącach mieliśmy swój sztandar.
22.02.1999r sztandar został poświęcony przez ks.biskupa dr.Gerarda Kusza w kościele garnizonowym p.w. św.Barbary w Gliwicach. Rodzicami chrzestnymi zostali: kol. Maria Kulig Gedliczka i kol. Franciszek Maurer. Równocześnie został zaprzysiężony poczet sztandarowy, w skład które weszli: Włodzimierz Kotkowski, Tadeusz Szeliga i Władysław Zieliński. Od tej chwili sztandar był z nami bardzo często, bo towarzyszył nam w uroczystościach państwowych, kościelnych i akowskich.
Do najbardziej znaczących należy zaliczyć uroczystości: Poświęcenie przez papieża Jana Pawła II w dniu 11.06.1999r w Warszawie pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Poświęcenie przez kapelana Rodzin Katyńskich księdza prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w dniu 09.06.2000r w Gliwicach pomnika "Golgota Wschodu". Ten okazały pomnik ufundowany przez polonię amerykańską, wykonany w gliwickim GZUT po uroczystościach poświęcenia został przetransportowany do Baltimore.
Również do ważnych należą coroczne uroczystości w Dąbrówce na Polanie Hubertusa, gdzie głównym programem jest polowa msza święta w intencji zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD i UB w 1946r około 200 żołnierzy z oddziałów partyzanckich walczących o niepodległość.
W Gliwicach sztandar defilował z nami ulicami miasta, najczęściej z katedry po uroczystych mszach św. odprawianych w święta państwowe na Plac Piłsudskiego pod pomnik Marszałka, gdzie składano kwiaty.
W Gliwicach był z nami często na akademiach, uroczystych spotkaniach, na naszym corocznym Opłatku, na walnych zebraniach.
Bardzo często w kościele garnizonowym p.w. św. Barbary, gdzie były odprawiane okazjonalne nabożeństwa, np. msze św. w intencji żyjących i zmarłych członków naszego Oddziału, za Sybiraków, nasza coroczna akowska Droga Krzyżowa itp.
Przy odsłanianiu i poświęceniu pamiątkowych tablic:
10.11.1999r tablica gen. Stefana Roweckiego "Grota" w 55-tą rocznicę śmierci - na zewnętrznej ścianie kościoła garnizonowego.
10.11.2000r tablica upamiętniająca 10-lecie powołania ŚZŻAK - w kruchcie kościoła garnizonowego.
14.02.2002r tablica w 60-tą rocznicę powołania Armii Krajowej - w kruchcie kościoła garnizonowego.
26.04.2002r tablica w dniu nadania Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 5 imienia Armii Krajowej - w holu szkoły.
20.05.2007r replika tablicy gen. Stefana Roweckiego "Grota" - w kruchcie kościoła garnizonowego /tablica generała umieszczona poprzednio na zewnętrznej ścianie kościoła została skradziona przez nieznanych sprawców/.
Sztandar był także w innych miejscowościach: Przez kilka lat w pielgrzymce kombatantów na Jasną Górę w Częstochowie oraz w innych miastach woj. śląskiego /Katowice, Racibórz/.
Sztandar towarzyszył nam także w smutnych ceremoniach pogrzebowych na różnych cmentarzach w Gliwicach. W opisanym czasie było ponad sześćdziesiąt pogrzebów, w tym pogrzeb naszego prezesa Mariana Węgorowskiego. Ze sztandarem byliśmy również na pogrzebie naszego byłego prezesa Tadeusza Roweckiego w Zawierciu.
W ostatnich latach szeregi nasze zostały bardzo przerzedzone i wielu z nas jest osobami trwale niepełnosprawnymi. Nie ma już pierwotnego pocztu sztandarowego /choroba, śmierć/. Wskutek tego ze skompletowaniem pocztu występują duże trudności.
Fakt ten przyczynił się do decyzji przekazania sztandaru w godne miejsce jakim jest Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie.
W dniu 22.04.2010 r. po mszy św. odprawionej w kościele garnizonowym p.w. św. Barbary w Gliwicach sztandar naszego Oddziału został przekazany dyrektorowi tego Muzeum Panu mgr. Adamowi Rąpalskiemu.
mjr lek. med. Maria Kulig Gedliczka
V-ce prezes Gliwickiego Oddziału ŚZŻAK
Gliwice, dnia 04.05.2010r.