Tablica Pamięci rtm. W. Pileckiego w Nowym Wiśniczu

admin 2008-06-16

W piątkowe popołudnie 13 czerwca z inicjatywy Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem z siedzibą w Oświęcimiu oraz Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau w Wiśniczu odbyła się niezwykła, choć kameralna uroczystość - obok Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” odsłonięta została Tablica Pamięci poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu.

Data odsłonięcia tablicy nie bez przyczyny zaplanowana została na 13 czerwca - dzięki niej wiśnicka uroczystość wpisała się w obchody uroczystości związanej z I Transportem Polskich Więźniów Politycznych z Tarnowa do obozu w Oświęcimiu. Również miejsce, w którym tablica została umieszczona ma swoje niezwykle głębokie uzasadnienie - to właśnie w "Koryznówce" ukrywał się rtm. Pilecki po swojej ucieczce z KL Auschwitz.

Wiśnicka uroczystość zorganizowana została dzięki staraniom oraz pracy wielu osób, m.in: dr. Adama Cyry, Stefani Kozioł Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Stanisława i Marii Domańskich gospodarzy "Koryznówki", Burmistrza Nowego Wiśnicza oraz fundatora i wykonawcy tablicy Andrzeja Siuty właściciela Zakładu Odlewniczego "Aspamet" w Rajsku k. Oświęcimia.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.00 pod Pomnikiem Pamięci na zamkowym wzgórzu, gdzie wszystkich przybyłych przywitał Burmistrz Nowego Wiśnicza. Tego dnia do Wiśnicza przybyło wielu niezwykłych gości, wśród których znalazły się dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego: syn Andrzej Pilecki oraz córka Zofia Pilecki-Optułowicz. W uroczystości wzięli udział także: Pani Stefania Kozioł Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Ryszard Lis Prezes tarnowskiego oddziału TONO, byli więźniowie hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu, w tym Kazimierz Zając - więzień z I transportu z Tarnowa oraz Michał Ziółkowski z II transportu z Wiśnicza, delegacja z Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz, przedstawiciele Urzędu Miasta Oświęcim, Prezes Zarządu Miejskiego Światowego Związku Żołnierzy AK w Krakowie hrabia Jerzy Kruzensztern, Prezes Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie Andrzej Jarzymowski, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Bochni, Prezes Towarzystwa Miłośników Bochni i Ziemi Bocheńskiej Stanisław Kobiela, ksiądz proboszcz Krzysztof Wąchała oraz ksiądz prałat Józef Strugała, Dyrektor Zakładu Karnego w Wiśniczu Grzegorz Koziara wraz z delegacją służby więziennej, przedstawiciele władz miejskich Nowego Wiśnicza, delegacje ze szkół w Nowym i Starym Wiśniczu, wiśniccy harcerze i wielu innych znamienitych gości. Zebrani złożyli kwiaty pod jedną z tablic umieszczonych na Pomniku Pamięci a upamiętniającą drugi transport polskich więźniów politycznych z wiezienia w Nowym Wiśniczu do KL Auschwitz 20 czerwca 1940 r.

Następnie wszyscy przeszli na plac przed "Koryznówkę", gdzie po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu Hymnu Państwowego krótkie słowa powitania wygłosiła Pani Maria Domańska - kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Następnie organizatorzy zaplanowali wystąpienie dr. Adama Cyry z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu: "Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego z KLAuschwitz", które niestety z powodu niezbyt sprzyjającej aury zostało znacznie skrócone, podobnie zresztą jak program słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Zofia Pilecki-Optułowicz, Andrzej Pilecki, Kazimierz Zając, Michał Ziółkowski, Stefania Kozioł oraz Adam Cyra. Tablica o treści: "Rotmistrz Witold Pilecki1901 - 1948 na "Koryznówce" od maja do sierpnia 1943 r. ukrywał się po ucieczce z KL Auschwitz. Twórca konspiracji wojskowej w obozie, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec wojenny obozów w Lamsdorf i Murnau,oficer II Korpusu Polskiego we Włoszech. W okresie terroru stalinowskiego zamordowany w wiezieniu mokotowskim w Warszawie 25 maja 1948 r. Wierny przysiędze żołnierskiej do końca. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem, 25 maja 2008 r." umieszczona została na przywiezionym z Oświęcimia kamieniu.

Z powodu znacznego pogorszenia pogody dalsza część uroczystości przeniesiona została do gospodarstwa agroturystycznego "Henrykówka", gdzie dr Adam Cyra opowiedział zebranym o ucieczce rotmistrza a także swoimi przemyśleniami na temat Pileckiego, hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz uroczystości, podzielili się zebrani goście. Wierzymy, że takich inicjatyw będzie w Polsce coraz więcej, bo dzięki nim pamięć o bohaterach oraz minionych, czasem niezwykle trudnych czasach pozostaje żywa.

za: www.umwisnicz.home.pl