Uroczystość przy obelisku Stalag 369
admin 2011-11-22
22 listopada na skwerze Generała de Gaulle (róg ulic Zawiłej i Żywieckiej, Borek Fałęcki ) w 93. rocznicę podpisania rozejmu 1918 r. odbyła się uroczystość przy obelisku upamiętniającym jeńców wojennych stalagu 369 z czasów Wielkiej Wojny (I wojny światowej) zorganizowana przez przedstawicieli władz Republiki Francuskiej w Polsce.
W obozie jenieckim przebywali żołnierze Ententy, głównie Francuzi. Okoliczna ludność, nieobojętna na losy więzionych, spieszyła z różnoraką pomocą, m.in. aprowizując stalag w żywność, lekarstwa i pomagała w przeprowadzaniu ucieczek, zaopatrując jeńców w dokumenty i cywilne ubrania. Obecnie tym miejscem opiekuje się miejscowe liceum.
W uroczystości uczestniczył jako gospodarz miejsca i pierwszy zabrał głos Pan Profesor Jacek Majchrowski, poza okolicznościami historycznymi przypominając twórcę memoratywnej architektury Pana Profesora Wiktora Zina.
Następnie wystąpili panowie: Alexis Chahtahtinsky, Konsul Generalny Francji w Krakowie, płk Etienne Champeaux, Attache Obrony przy Ambasadzie Francji w Warszawie, wspominając zaszłości historyczne, łączące w sposób braterski oba nasze narody. Przedstawiciele Republiki nie mogli nie wspomnieć w tym miejscu o wielkim Francuzie, generale de Gaulle, przywódcy Wolnej Francji, prezydencie Republiki Francuskiej, w 121. rocznicę jego urodzin. W imieniu kombatantów Wojska Polskiego wystąpił Pan Pułkownik Julian Zięba.
Obchody 93. rocznicy końca I wojny światowej zakończyły się miłym przyjęciem w rezydencji Konsula Generalnego Francji w Krakowie, gdzie, poza historycznymi treściami wygłaszanymi w kolejnych wystąpieniach, za zaproszeniem gospodarzy, wzięliśmy udział w święcie Beaujolais Nouveau.
fot. Antoni Cieślak, Karol Kowalski