V edycja Konkursu Kraków bez barier rozstrzygnięta

admin 2011-12-05

Obiekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK, zespół makiet na trasie Droga Królewska, Muzeum AK - to miejsca nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu "Kraków bez barier" 2011.

Wyróżnienia przyznano obiektom: Terminal autobusowy przy ul. Powstańców Wielkopolskich, Apartamenty Ludwinów, Dom mieszkalny przy ul. K. Chałupnika, Pętla Tramwajowa Płaszów Mały-Golikówka.

Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach dnia 5 grudnia br. Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych, rodziców z wózkami. Tegoroczna edycja jest piątą jubileuszową edycją.

Na konkurs napłynęło łącznie 13 zgłoszeń dotyczących 12 obiektów, z czego do konkursu nie zostały zakwalifikowane 3 zgłoszenia:

Jury oceniało 10 zgłoszeń, z czego 3 dotyczyło obiektów użyteczności publicznej, 4 obiektów mieszkalnych, 2 przestrzeni publicznej oraz 1 obiektu i przestrzeni zabytkowej.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej nagrodę otrzymało Muzeum MOCAK mieszczące się przy ul. Lipowej 4, 30-702 Kraków. Nagrodę przyznano za czytelny układ ciągów pieszych uwzględniający dostęp osób niepełnosprawnych do pełnego programu użytkowego.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał: Terminal autobusowy przy ul. Powstańców Wielkopolskich Kraków, za prawidłową dostępność dla osób niepełnosprawnych przy użyciu prostych środków wyrazu.

W kategorii obiekty mieszkalne nagrody nie przyznano.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Apartamenty Ludwinów za różnorodność i kompleksowość rozwiązań ułatwiających korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym w szczególności do przestrzeni użytkowanych wspólnie.

Kolejne wyróżnienie w tej kategorii otrzymał: Dom mieszkalny, mieszczący się przy ul. K. Chałupnika za skromność i skuteczność zastosowanych rozwiązań.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodę przyznano zespołowi makiet na trasie Droga Królewska za udostępnienie osobom niepełnosprawnym możliwości zapoznania się z dziedzictwem kultury i historią.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Pętla Tramwajowa Płaszów Mały-Golikówka za konsekwentną realizację przestrzeni publicznej pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych.

W kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe Jury przyznało nagrodę: Muzeum AK, przy ul. Wita Stwosza 12 Kraków, za zadośćuczynienie wymogom dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz respektowanie walorów przeszłości przy użyciu współczesnego detalu architektonicznego.

Nagrody pieniężne po 1000 złotych każda, ufundowane przez Urząd Miasta Krakowa dla najlepiej przygotowanych zgłoszeń i najciekawszych z formalnego punktu widzenia tj. z uwagi na zastosowaną technikę podania, grafikę, sposób przekazu i relacji otrzymali:

1 .Marek Wójcicki za zgłoszenie budynku mieszkalnego - ul. Bulwarowa 35d, Kraków.
2. Magdalena Wosik za zgłoszenie osiedla mieszkalnego - ul. Cieślewskiego blok 1 i 3,
3. Iwona Opalińska za zgłoszenie DROGI KRÓLEWSKEJ - zespół makiet obrazujących obiekty zabytkowe Krakowa na trasie Drogi Królewskiej.

Informacje dodatkowe

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, znane jako INTEGRACJA, to organizacja pozarządowa (non-profit), istniejąca od 1995 r. Stowarzyszenie działa na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych poprzez wspieranie ich przedsięwzięć, a także promocję idei integracji społecznej i zawodowej. Stowarzyszenie prowadzi liczne kampanie społeczne, takie jak: Kampania Parkingowa, Płytka Wyobraźnia to Kalectwo, Polska bez Barier oraz organizuje konkursy (Człowiek bez Barier, Oczy Otwarte), których celem jest zmiana postaw społecznych. W 2004 r. kampania "Czy naprawdę jesteśmy inni?" została nagrodzona EFFIE za najbardziej efektywną kampanię reklamową oraz Nagrodę Komunikacji Społecznej. Główne działania Stowarzyszenia skupiają się na informacji, edukacji oraz aktywizacji zawodowej i realizowane są m.in. przez pięć Centrów Integracja: w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Zielonej Górze, które prowadzą m.in. pośrednictwo i doradztwo zawodowe. Stowarzyszenie wydaje od 15 lat magazyn "Integracja", prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl, www.integracja.org oraz ogólnopolską infolinię informacyjną 0 801 801 015.