Wystawa: Nowogródczyzna - dziedzictwo i walka
admin 2010-06-18
14 czerwca podczas Walnego Zebrania Klubu Środowiskowego Żołnierzy IV Batalionu "Ragnera" 77 pp. AK, zainaugurowano wystawę Nowogródczyzna - dziedzictwo i walka o jego zachowanie. Wystawę autorstwa stażysty Marcina Bieńkowcza, zorganizowało Muzeum Armii Krajowej w Krakowie na potrzeby XX zjazdu "Ragnerowców" partyzantów największego z działających na Nowogródczyźnie batalionów partyzanckich.
Ekspozycja była prezentowana w Ośrodku Wypoczynkowym "Natura" - "Sopot Kamienny Potok": uczestnikom trwającego tam w dniach 14 - 18 czerwca zjazdu, innym kuracjuszom, przebywającym tam grupom zorganizowanym (m.in. uczniom gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej.) Ekspozycja posłużyła także jako tło i materiał pomocniczy, zorganizowanej dnia 17 czerwca, prelekcji w Szkole Podstawowej z oddziałem Integracyjnym nr 9 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Sopocie. Żywą lekcję historii poprowadził uczestnik rozbicia więzienia w Lidzie (18 stycznia 1944 r.) ppłk. Tadeusz Bieńkowicz "Rączy".
Rozsianie Nowogródczan nie tylko po całej Polsce, ale i świecie sprawia, że z pojawianiem się kolejnych pokoleń korzenie nowogródzkie stają się dziedzictwem coraz większej ilości Polaków. Nie zawsze są oni do końca świadomi kształtu owego dziedzictwa i jego wagi, stąd tytuł wystawy: Nowogródczyzna, dziedzictwo i walka. Walka w jego obronie na przestrzeni wieków poczynając od najazdu moskiewskiego na przełomie 1654 na 1655 rok, przez powstania narodowe, po największy zryw narodowy ziemi nowogródzkiej w okresie II Wojny Światowej, gdy w warunkach wojny totalnej, szalejących represji, wywózek, wyludnień i migracji ziemia ta po pięciu latach okupacji wystawiła w linii na czas Akcji "Burza" i Operacji "Ostra Brama" siedem i pół tysiąca partyzantów, zaś Okręg Nowogródzki AK w przeciągu swego istnienia według ustaleń Kazimierza Krajewskiego brał udział w przynajmniej 459 akcjach i walkach z Niemcami oraz 335 z partyzantką sowiecką. Ta walka i to poświęcenie z okresu okupacji także stanowią dziedzictwo historyczne o które trzeba dbać i o zachowanie którego walczą partyzanci Okręgu Nowogródzkiego w ramach różnych organizacji kombatanckich. Tej idei służą organizowane corocznie Zjazdy IV Batalionu 77 pp. AK.
Podczas XX Zjazdu uczczono pamięć poległych i zmarłych towarzyszy broni z IV/77 pp. AK. 15 czerwca w kościele św. Andrzeja Boboli patrona kresów - uczestniczono w mszy świętej w intencji partyzantów "Ragnera", w kolejnych dniach nawiedzono groby partyzantów, między innymi Waleriana Szymula "Boruty". Organizatorzy Zjazdu zorganizowali objazd szlakiem Józefa Hallera, odwiedzając Puck - miejsce zaślubin Polski z morzem dnia 10 lutego 1920 r. oraz tzw. Hallerówkę - Centrum Pamięci Generała J. Hallera i Błękitnej Armii przy ul. Morskiej 6, 84 - 120 Władysławowo. W tej miejscowości nastąpiło spotkanie w domu rodziny Waleriana Szymula - lokalizacji pierwszego zjazdu "Ragnerowców".