Zlot Kawalerów Orderu Virtuti Militari
admin 2010-05-14
14 maja 2010 roku u stóp pomnika Wojciecha Bartosza Głowackiego w Racławicach odbyły się z udziałem Damy i Kawalerów ORDERU VIRTUTI MILITARI uroczystości 216 rocznicy zwycięskiej bitwy Powstania Kościuszkowskiego oraz 65 rocznicy zakończenia działań II wojny Światowej. Uroczystości podobnie jak i Zlot Kawalerów ORDERU VIRTUTI MILITARI organizował Wojewódzki Sztab Wojskowy (WSzW) w Krakowie we współpracy z Racławickim Towarzystwem Kulturalnym i Wójtem Gminy Racławice, a uświetnili je swoją obecnością: Dama ORDERU VIRTUTI MILITARI kpt. Helena Jabłońska (1 DP) oraz siedmiu Kawalerów Orderu: ppor. Kazimierz Dryja (6 pal), ppłk. Jerzy Pertkiewicz (16 pp. AK), kpt. Mieczysław Herod (6 pal, BSK), kpt. Józef Mysyk (1 DP), mjr Mieczysław Wojtasik (Republika Pińczowska), ppłk. Tadeusz Bieńkowicz (II/77 pp. AK), ppłk. Ludwik Krempa (dywizjon - bombowy 304). W charakterze organizatorów w uroczystościach wzięli udział: Wójt Gminy Racławice Adam Samborski oraz Szef WSzW w Krakowie płk. dypl. Krzysztof Kondrat, natomiast w charakterze gości: wicewojewoda małopolski dr Stanisław Sorys, pracownik do spraw kombatantów urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego Radosław Kuś, samorządowcy, byli szefowie sztabu wojskowego, komendanci policji, d-cy straży pożarnej garnizonu Kraków, dyrektorowie szkół, przedstawiciele szeregu innych instytucji m.in. kustosz Muzeum Historycznego Stanisław Piwowarski. Oprawę uroczystości zapewniła prowadzona przez por. Wilczyńskiego Kompania Reprezentacyjna 2 Korpusu Zmechanizowanego.
Obchody rocznicowe urozmaicił przelot samolotu, pokaz umiejętności bojowych 6 Brygady Powietrzno Desantowej a także zorganizowane we współpracy z WSzW inicjatywy: Bieg Kościuszkowski (zwycięzcy: Patryk Bartoś i Karolina Matuszczyk) i Konkurs historyczny "Ważne wydarzenia w historii Polski i Wojska Polskiego" (1 miejsce Gimnazjum im. T. Kościuszki w Racławicach, 2 XXV LO w Krakowie, 3 Zespół Szkół im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej, 4 Gimnazjum nr 1 w Zakopanem)
Uroczystości rozpoczęły przemówienia organizatorów. Płk. dypl. Krzysztof Kondrat poprosił o uczczenie minutą ciszy ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz zmarłych Kawalerów ORDERU VIRTUTI MILITARI: płk. Hipolita Raczyńskiego, ppłk. Stanisława Nawarę Gaczoł, mjra Stefana Kwiecia, kpt. Stefana Przybylika, por. Jerzego Litwina, por. Kazimierza Krupę, plut. Stanisława Koźbiał. W dalszej części uroczystości nastąpiło przemówienie wicewojewody małopolskiego dra Stanisława Sorysa oraz odczytanie przez Pana Radosława Kusia listu Rady Kombatanckiej Urzędu Marszałkowskiego. Po odprawionej na polach racławickich mszy świętej, nastąpiło wręczenie nominacji oficerskich oraz odznaczeń. ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU otrzymał Brunon Lalik, SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU Tadeusz Zając, Kazimierz Międzybrodzki, BRĄZOWY MEDAL - dr Stanisław Sorys. Decyzją ministra obrony narodowej nr 1534, w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, za wychowanie wielu synów na wzorowych żołnierzy, ZŁOTE MEDALE ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU otrzymali Teresa i Jerzy Lamparscy. Kawalerom ORDERU VIRTUTI MILITARI wręczono medale pamiątkowe, natomiast za wysoki profesjonalizm w organizowaniu zlotu Szef WSzW przyznał medale pamiątkowe honorowe. Na koniec uroczystości złożono kwiaty przed racławickim pomnikiem. Płk. Krzysztof Kondrat dokonał tego w asyście Kawalerów ORDERY VIRTUTI MILITARI oraz kombatantów.
Stenogram przemówienia wicewojewody małopolskiego Pana dra Stanisława Sorysa
(…) Dzisiaj na tę uroczystość składa się kilka wydarzeń historycznych i myślę, że to, co łączy te wydarzenia, to niesamowita miłość do Ojczyzny, miłość do tej naszej tożsamości narodowej i próba odbudowy czy przekazywania tych wartości, które wyście mieli, które wyście posiadali, które chcemy przekazać młodemu pokoleniu. Dzisiaj z pewnością wielu z nas tutaj obecnych stawia sobie pytanie czy dzisiaj w XXI wieku, dzisiaj w Małopolsce, w tej części Europy, możemy czuć się bezpieczny, [czy] te wydarzenia historyczne, o których mówili przedmówcy, to jest historia. (…) musimy iść w dwóch kierunkach: z naszej historii wyciągać wnioski na przyszłość przede wszystkim mówiąc o budowaniu pokoju w świecie, ale nie tylko w świecie, ale również wśród nas (…) każdym dniem naszego życia. Dawania świadectwa temu pokojowi, ale poprzez rozumienie budowy pokoju nie, jako braku działań wojennych, ale budowy pokoju, jako procesu w naszych sercach, naszych umysłach, w naszym codziennym życiu. Myślę, że te ostatnie wydarzenia po [10 kwietnia] trochę nas zbliżyły, ale pytanie czy to zbliżenie jest trwałe, czy to zbliżenie tej świadomości nie dzielenia się na różne grupy, różne frakcje, ale w myśleniu, że tworzymy pewną wspólnotę jako naród Polski. (…) Tym bardziej to jest bardzo istotne, że w dzisiejszych mediach pokazuje się inną filozofię człowieka, filozofię człowieka opartego (jako tego nowoczesnego) na nowoczesnym zarządzaniu, na dbałości o pewne wartości materialne. Myślę, że warto dzisiaj pokazywać, przekazywać te wartości, którymi wy żyliście, przede wszystkim szacunek dla drugiego człowieka, przede wszystkim odpowiedzialność za drugiego człowieka, odpowiedzialność za Ojczyznę. (…) I myślę, że z tej uroczystości powinniśmy wyciągnąć jeden bardzo istotny wniosek, (…) aby w każdym naszym życiu bez względu na to, co robimy, jaką funkcję w państwie, społeczeństwie pełnimy, żebyśmy zawsze pamiętali, że wolą każdego człowieka powinno być służenie drugiemu człowiekowi, postrzeganie go, jako drugiego bliźniego. Tego sobie i Państwu życzę.
Stenogram listu Rady Kombatanckiej Urzędu Marszałkowskiego
Szanowni Państwo, uczestnicy Zjazdu w Racławicach, bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczysty Zlot Kawalerów ORDERU VIRTUTI MILITARI, który odbywa się dzisiaj w Racławicach z okazji 216 rocznicy bitwy oraz 65 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wojenna zawierucha, która rozpoczęła się we wrześniu 39 roku trwała sześć długich lat. Polacy walczyli na wszystkich frontach: na zachodzie i na wschodzie, na głębokim południu i dalekiej północy, w szeregach Armii Krajowej, polskich oddziałach we: Francji, Norwegi, Włoszech, Holandii, w Afryce, Rosji i wszędzie tam gdzie trwała wielka walka ze znienawidzonym wrogiem, z którym Polska, jako pierwszy kraj na świecie podjęła nierówną walkę. Obowiązkiem naszym jest pamiętać o bohaterach tamtych dni, czcić pamięć tych, którzy polegli w walce za Ojczyznę, służyć tym, którzy są jeszcze wśród nas dając wzór patriotyzmu i odpowiedzialności za Ojczyznę. W imieniu własnym, samorządu województwa małopolskiego oraz wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego składam hołd Damie, Kawalerom ORDERU WOJENNEGO VIRTUTI MILITARI, bohaterom walki o wolność Ojczyzny. Pragnę zadeklarować pełną otwartość samorządu małopolski na potrzeby środowiska kombatanckiego. Mamy świadomość wspólnego działania na rzecz obronności państwa, upowszechniania etosu służby żołnierskiej, integracji środowisk kombatanckich i żołnierskich. Pragnę [prosić] wszystkich Państwa uczestników zlotu o przyjęcie serdecznych życzeń wszelkiej pomyślności oraz długich lat życia w zdrowiu i satysfakcji [z tego], że wasze poświęcenie i ofiara nie okazały się daremne. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i proszę Pan Wójta o przekazanie moich podziękowań: wszystkim osobom zaangażowanym w organizację zlotu, szczególnie [zaś] Panu pułkownikowi Krzysztofowi Kondratowi szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie oraz Zarządowi Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Marek Nawara
Marszałek Województwa Małopolskiego