Zmarł Andrzej Zagórski

admin 2007-10-12

12 października 2007 r. delegacja dyrekcji i pracowników Muzeum AK wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Andrzeja Zagórskiego na cmentarzu Rakowickim, składając kwiaty na Jego grobie.

**********

Andrzej Zagórski nie żyje

Zmarł Andrzej Zagórski, żołnierz Armii Krajowej, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, autor około 250 publikacji o Polskim Państwie Podziemnym i antykomunistycznych działaniach niepodległościowych, inicjator powstania Krakowskiego Towarzystwa Sympatyków Historii. Przez większą część życia związany był z Krakowem.

Urodził się w 1926 r. w Bochni w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Od lata 1943 r. do rozwiązania AK w styczniu 1945 r. był żołnierzem (pseudonim "Mścisław") plutonu dyspozycyjno-dywersyjnego komendy Obwodu AK Przeworsk, dowodzonego przez Jana Belewendera "Puchacza". Brał udział w akcji "Jula" i "Burza". Uczestniczył w tajnym nauczaniu. Był więziony przez UB i NKWD w Przeworsku.

Od początku lat sześćdziesiątych Andrzej Zagórski gromadził dokumenty, ich kopie oraz relacje dotyczące konspiracyjnej działalności niepodległościowej w Małopolsce w latach 1939-1956. Jego zbiór liczący ponad 2500 relacji, ok. 25000 stron dokumentów oryginalnych lub skopiowanych oraz ponad 4500 wycinków prasowych, należy do najbardziej znaczących w Polsce. Korzystając z niego Andrzej Zagórski wydał liczne publikacje, w tym 7 książek. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przygotowywana krytyczna edycja akt procesowych wszystkich czterech Zarządów Głównych WiN, która ukazała się w ramach serii "Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" w dokumentach" w cyklu Biblioteki "Zeszytów Historycznych WiN-u".

Zagórski był też jednym z prekursorów koncepcji opracowania "księgi hańby", zawierającej nazwiska osób odpowiedzialnych za zdradę Państwa Polskiego i komunistyczne zbrodnie wobec narodu. Realizował tę inicjatywę, publikując kolejne odcinki, "Czarnej Księgi wymiaru sprawiedliwości w służbie komunistycznych okupantów". Był pomysłodawcą, twórcą koncepcji i pierwszym redaktorem "Zeszytów Historycznych WiN-u", zainicjowanych w 1992 r. (obok "Orła Białego") przez Zarząd Główny odrodzonego Zrzeszenia WiN. (EKA)

"Dziennik Polski"
2007-10-10