Posiedzenie komisji ds. rolnictwa sejmików pięciu województw

admin 2011-04-15

W piątek, 15 kwietnia, w Dosłońcu w gminie Racławice odbyło się wspólne posiedzenie Komisji ds. rolnictwa Sejmiku Województwa Małopolskiego, Lubelskiego, Podkarpackiego, Śląskiego i Świętokrzyskiego. Tematem posiedzenia były (m.in.) priorytety Wspólnej Polityki Rolnej UE po roku 2014. Obrady prowadziła Lucyna Malec, przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Małopolskiego. W posiedzeniu wziął udział wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Podczas posiedzenia w Dosłońcu członkowie Komisji ds. rolnictwa pięciu województw przyjęli wspólne stanowisko dotyczące wprowadzenia priorytetów Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2014, uwzględniające potrzeby rolnictwa i obszarów wiejskich regionów Polski południowo-wschodniej o rozdrobnionej strukturze agrarnej.

Sygnatariusze wspólnego stanowiska poparli starania rządu RP o uwzględnienie w konsultacjach z Komisją Europejską (m.in.) kwestii odejścia od historycznych pułapów i kopert płatności bezpośrednich faworyzujących "stare kraje UE-15", oraz wprowadzenia obiektywnych kryteriów podziału między państwami członkowskimi, powiązanych z aktualnymi celami wspólnej polityki rolnej UE, a także uwzględnienia przez WPR potencjału i potrzeb małych gospodarstw rolnych, i ukierunkowania płatności bezpośrednich na aktywnych zawodowo rolników.

We wspólnym stanowisku sygnatariusze poparli "odpowiedzialną i ambitną" reformę wspólnej polityki rolnej UE, której zasadniczymi zrębami powinno być (m.in.) wsparcie dochodów rolniczych oraz zmniejszanie ich zmienności powiązane z utrzymaniem użytków rolnych w należytej kulturze rolnej i zgodnie z wymaganiami środowiska, utrzymanie dopłat bezpośrednich i skierowanie ich wyłącznie do użytkowników ziemi rolniczej, uproszczenie i ujednolicenie systemu płatności bezpośrednich, oraz związanie systemu płatności bezpośrednich z powierzchnią użytków rolnych i realizacją funkcji społecznych, kulturowych i środowiskowych.

Przedstawiciele Komisji ds. rolnictwa pięciu sejmików wezwali ponadto - w odniesieniu do Strategii UE 2020 - (m.in.) do rozwijania i wspierania produkcji tradycyjnej, krótkich łańcuchów dostaw i lokalnych sieci dystrybucji oraz produktów posiadających oficjalny znak jakości i miejsca pochodzenia, do wprowadzenia nowego systemu finansowego dla małych gospodarstw rolnych, oraz do zwiększenia roli regionów w realizacji wspólnej polityki rolnej UE.