
Małopolska oddaje hołd Janowi Pawłowi II w Watykanie
admin 2011-04-30
Osobiste zapiski Karola Wojtyły, jego szkaplerz, ulubiony kajak, jego rower, drewniane narty, brewiarz oraz biskupi kapelusz - to tylko niektóre z eksponatów na wystawie w lewym skrzydle charakterystycznej kolumnady przy watykańskim Placu Św. Piotra. W sobotę 30 kwietnia zwiedziła ją delegacja z Polski z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Prezydenta z małżonką przywitał Marek Sowa, marszałek Małopolski.
"Tutaj zawsze serce się cieszy, smuci i modli" - napisała para prezydencka w księdze pamiątkowej wystawy. Cenne eksponaty przybyło obejrzeć wiele znanych osób polskiego życia publicznego - m.in. Hanna Suchocka, Tadeusz Mazowiecki oraz Aleksander Kwaśniewski z małżonką. Wystawa została zorganizowana przez polskie Ministerstwo Kultury oraz władze Watykanu. Większość eksponatów przyjechała z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, które powstało m.in. dzięki wparciu Województwa Małopolskiego.
W sobotę w Rzymie i Watykanie trwały ostatnie przygotowania do niedzielnej mszy beatyfikacyjnej na Placu Św. Piotra, która miała zgromadzić 200 tys. wiernych w Watykanie i ponad 1 mln pielgrzymów w całym Rzymie. Do miasta licznie przybyli Małopolanie. Nie zabrakło przedstawicieli małopolskich samorządów oraz administracji. Do Watykanu przyjechał Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa czy Kazimierz Barczyk przewodniczący Sejmiku i radni.
Dzień wcześniej, w piątek, wystawa "Jan Paweł II Papież Narodów" została otwarta na rzymskim Placu Republiki. Uroczystości odbyły się z udziałem władz stolicy Włoch oraz przedstawicieli Małopolski. Rzym zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach Polaków, a w szczególny sposób w sercach mieszkańców Małopolski. Wraz z przybyciem Jana Pawła w Rzymie zaczęły pojawiać się góralskie stroje i muzyka, barwne kontusze bractw kurkowych, czy nawet przysmaki naszej kuchni. Przybywali tu krakowiacy i górale, sądeckie lachy i mieszkańcy Tarnowa, wierni z ziemi oświęcimskiej i zachodniej części naszego regionu.
Piątek był też ważnym dniem dla Metropolity Warszawskiego ks. kardynała Kaziemierza Nycza. Tego dnia objął on swój tytularny kościół w Rzymie - bazylikę św. Sylwestra i Marcina na Górze. W uroczystej mszy wziął udział marszałek Marek Sowa, przewodniczący Barczyk oraz przedstawiciele Sejmiku. Kardynał Nycz przez wiele lat był związany z Małopolską. Pracował m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Pełnił również urząd wikariusza generalnego Archidiecezji Krakowskiej oraz organizował papieskie pielgrzymki.