
Strategia sprawnego rządzenia regionem
admin 2011-05-13
O tym jak między innymi skuteczniej wykorzystywać środki publiczne, promować współdziałanie samorządów, wykorzystywać Partnerstwo Publiczno-Prywatne, wspierać działanie organizacji pozarządowych rozmawiali w Bochni 13 maja przedstawiciele Zarządu Województwa, radni województwa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, naukowcy, eksperci podczas warsztatów strategicznych "System zarządzania Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego 2011-2020".
Marszałek Marek Sowa zaznaczył, że dobiegają końca prace na strategią z udziałem ekspertów i dokumentem zajmuje się Sejmik. - Będziemy wykorzystywać państwa uwagi i sugestie - zapewnił marszałek ekspertów. - Chcemy, aby ten dokument został przyjęty w drodze szerokiego porozumienia. Strategia musi być realistyczna, ale także musi zyskać akceptację społeczną. Marek Sowa zawrócił uwagę, że przy konstruowaniu tego dokumentu i przy zarządzaniu regionem trzeba brać pod uwagę, że w przyszłej perspektywie finansowej trudniej będzie uzyskać środki unijne, na dofinansowanie projektów. Nie musi to hamować rozwoju. Preferowane będą takie projekty, w przypadku, których zainwestowane pieniądze zwrócą się.
Przedstawiając stan prac nad strategią i systemem zarządzania strategicznego wicemarszałek Roman Ciepiela zaznaczył, że w konsultacjach związanych z opracowaniem tego ważnego dokumentu wzięło udział ponad 1,5 tys. osób. - Nie ma takiego środowiska, które by nie otrzymało informacji, że pracujemy nad strategią, wiele z tych środowisk wypowiedziało się, wnosząc do projektu swoje uwagi i sugestie - podkreślił Roman Ciepiela. Zaznaczył, że trzeba wykorzystać cały potencjał drzemiący w instytucjach, środowiskach, obszarach. - Chcemy, aby wszyscy poczuli się współodpowiedzialni za realizację strategii - dodał. Wicemarszałek Ciepiela przypomniał, że strategia opiera się na trzech filarach, którymi są: efektywność, równoważenie i modernizacja.
Podczas warsztatów eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie jak sprawnie zarządzać strategią w wymiarze organizacyjnym, przestrzennym, finansowym i jak budować relacje z kluczowymi partnerami. Postulowano m.in., żeby wmuszać współpracę między jednostkami samorządu terytorialnego, wprowadzić mechanizm alokacji środków w skali subregionalnej. Zawracano uwagę, że brakuje doradztwa finansowego, które jest potrzebne samorządom, nie zawsze trafnie szacującym potrzeby inwestycyjne (zdarza się, że realizowane są kosztowne przedsięwzięcia, na utrzymanie których brakuje potem samorządom pieniędzy). Proponowano, żeby system dotacji zastąpić systemem umarzanych pożyczek, nawet w całości, po spełnieniu określonych kryteriów. Proponowano, aby część zdań wykonywanych przez samorząd była zlecana podmiotom zewnętrznym.
14 maja, w drugim dniu warsztatów, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk podkreślił, że ważnym elementem budowania strategii jest udział zewnętrznych ekspertów w pracach nad strategią. Dodał, że po uchwaleniu tego dokumentu przez Sejmik przez najbliższe lata trzeba będzie wykazywać na ile zawarte tam deklaracje są realizowane, co będzie czynnikiem motywującym dla samorządu województwa.
W warsztatach uczestniczyli m.in. marszałek Marek Sowa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, wicemarszałkowie: Roman Ciepiela i Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Stanisław Sorys.