Pan Twardowski przewodnikiem na szlaku dziedzictwa

admin 2011-05-13

Legendarny Pan Twardowski, Józef Tischner i opiekunka górników solnych św. Kinga - to "Twarze Małopolski". Pod takim hasłem będzie realizowana tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa. W najbliższy weekend będzie można zobaczyć z bliska mało znane i często na co dzień niedostępne, małopolskie zabytki. Urok tych miejsc odkryjemy na nowo poprzez związane z nimi postacie i wydarzenia. Dziś marszałek Marek Sowa zainaugurował wydarzenie.
Małopolskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych imprez promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna 13. edycja regionalnego święta dziedzictwa odbędzie się w dniach 14-15 maja. Będzie realizowana pod nazwą Twarze Małopolski. - Dwanaście wybranych zabytków zostanie zaprezentowanych poprzez związanych z nimi artystów, naukowców, możnowładców lub ciekawe wydarzenia - wyliczała dyr. Małopolskiego Centrum Kultury Joanna Orlik.

Małopolskie Dni Dziedzictwa to zasługa połączonych sił samorządu województwa oraz Unii, która dołożyła pół miliona zł na organizację przedsięwzięcia. - To sprawiło, że mogliśmy przygotować tegoroczną edycję z większym rozmachem niż w latach poprzednich- mówiła dyr. MIK-u Joanna Orlik.

Akcja z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi, a kustosze i prywatni właściciele zabytków chętniej decydują się na ich udostępnienie zwiedzającym. Małopolskie Dni Dziedzictwa to już uznana marka, a umieszczenie obiektu na trasie to prestiżowe wyróżnienie. - Małopolski Dni Dziedzictwa po kilkunastu latach obecności na stałe wpisały się w pejzaż kulturalny Województwa - mówił marszałek Marek Sowa. - Liczymy, że w tym roku przygotowane szlaki odwiedzi jeszcze więcej Małopolan i turystów niż w poprzednich latach - dodał. W uroczystej inauguracji Dni Dziedzictwa wziął udział Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku.

Po raz pierwszy Małopolskie Dni Dziedzictwa promowane były poza województwem - na Śląsku. - Chcieliśmy zachęcić Ślązaków, aby zeszli z utartych szlaków i odkryli Małopolskę jakiej jeszcze nie znają - tłumaczyła Joanna Orlik.

W tym roku zwiedzający będą mogli wędrować na czterech trasach. I tak w Krakowie zapraszamy do kolegiaty św. Anny, która będzie prezentowana przez postać Józefa Tischnera. Twarzą Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" będzie Lucjan Rydel, a kino Kijów pokazane będzie poprzez Krakowski Festiwal Filmowy.

Wiele atrakcji czeka zwiedzających na trasie południowej. W Starym Sączu swoje wnętrza otworzy klasztor Klarysek, gdzie zwiedzający usłyszą historię św. Kingi, a w Muszynie będzie można zajrzeć do Cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku.

Gminę Klucze i Pustynię Błędowską będzie promował legendarny Pan Twardowski, a w Olkuszu pokażemy Poliptyk olkuski w Bazylice Kolegiackiej pw. św. Andrzeja.

Małopolskie Dni Dziedzictwa nie ominą ziemi oświęcimskiej. Trasie patronować będzie Eufrozyna, jedna z mitologicznych Gracji, bogiń wdzięku i radości oraz żyjąca w początkach XIV wieku księżna oświęcimska. Będzie można zwiedzić Zamek, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach i Pałac w Ryczowie.

Oprócz pokazów, odczytów oraz licznych wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu wyświetlony zostanie też cykl filmów dokumentalnych poświęconych zabytkom i postaciom. Już teraz można oglądać wystawę - instalację artystyczną Powiązania, prezentowaną na Małym Rynku w Krakowie. Idea jest taka, aby zachęcić do poszukania - na własną rękę - powiązań między przywołanymi miejscami - obiektami tegorocznych Dni.

By zachęcić gimnazjalistów do odkrywania uroków regionalnego dziedzictwa Małopolski Instytut Kultury zorganizował też konkurs plastyczny pod hasłem "Skarby Małopolski". Zwycięzców konkursu poznaliśmy podczas dzisiejszej gali inaugurującej Małopolskie Dni Dziedzictwa, a nagrody wręczył członek Zarządu Witold Latusek.

Jak zapowiedział marszałek Marek Sowa, za kilka tygodni Małopolan czeka powtórka Małopolskich Dni Dziedzictwa. Pretekstem będzie Święto Małopolski obchodzone 10 czerwca, które w tym roku poświęcone będzie Janowi Pawłowi II. By uczcić beatyfikację Papieża-Polaka udostępnione zostaną miejsca z nim związane.