
Dzień Solidarności i Wolności - w rocznicę Porozumień Sierpniowych z 1980
admin 2011-09-01
Przedstawiciele samorządów i związkowcy uroczyście obchodzili 31 sierpnia rocznicę podpisanych w 1980 roku w Gdańsku porozumień pomiędzy rządem PRL a strajkującymi stoczniowcami. Porozumienia Sierpniowe umożliwiły legalną działalność pierwszego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". W krakowskich obchodach Dnia Solidarności i Wolności uczestniczyli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk i radny Województwa Małopolskiego Wojciech Grzeszek, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność".
Dzień Solidarności i Wolności, ustanowiony przez Sejm RP w 2005 roku w celu upamiętnienia "historycznego zrywu Polaków ku wolności" obchodzony jest co roku 31 sierpnia, w rocznicę porozumień podpisanych w Gdańsku w 1980 roku przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy oraz komisję rządu PRL. Dzięki zawartym porozumieniom we wrześniu 1980 roku mógł rozpocząć działalność NSZZ "Solidarność" - pierwsza legalna opozycja w komunistycznej Polsce od czasu rozbicia mikołajczykowskiego PSL.
W 31. rocznicę porozumień podpisanych w Gdańsku w 1980 roku samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych oraz instytucji publicznych z całej Polski oddali cześć działaczom demokratycznej opozycji czasów PRL. W Krakowie uczestnicy obchodów Dnia Solidarności i Wolności - m.in. przedstawiciele samorządu województwa i NSZZ "S" - złożyli wieńce pod Krzyżem Katyńskim oraz wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji "Solidarności" i Ojczyzny w Bazylice Mariackiej.