
Delegacja chińskiej prowincji Jiangsu z wizytą w Sejmiku
admin 2011-10-18
Przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk gościł w małopolskiej sali obrad delegację z Chin, na czele z zastępcą sekretarza generalnego Stałego Komitetu Regionalnego Kongresu Ludowego prowincji Jiangsu, Panem Tang Jian. Celem wizyty delegatów było zapoznanie się ze strukturą i działalnością Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz rolą i zadaniami radnych.
Podczas prezentacji naszego województwa, przewodniczący Kazimierz Barczyk przedstawił gościom założenia reformy samorządowej oraz zreferował najważniejsze wydarzenia z historii 750-letniej tradycji samorządności w Małopolsce.
Goście mieli także okazję zapoznać się z danymi statystycznymi województwa, strukturą i podziałem administracyjnym trójstopniowej władzy samorządowej oraz poznać zależności łączące jej kolejne poziomy i funkcje w odniesieniu do rządu centralnego. Szczególne miejsce w prezentacji zajęły aspekty związane z pracą Sejmiku, rolą komisji oraz mandatem radnych.
Zastępcą sekretarza generalnego RKL -Tang Jian w swoim wystąpieniu dziękował w imieniu delegacji za zaproszenie i gościnność. W ciepłych słowach zwrócił się także do przewodniczącego Sejmiku wspominając długą tradycję łączącą Małopolskę i prowincję Jiangsu - "Nasza prowincja podpisała deklarację o współpracy z waszym regionem więc czujemy się jakby to był powrót do domu" - mówił zastępca sekretarza generalnego RKL. Przytoczył również kilka faktów dotyczących prowincji i efektów przemian gospodarczych, które obecnie zachodzą wewnątrz "tygrysa i smoka wschodu".
Prowincja Jiangsu znajduje się na obszarze 100 tyś km2, zamieszkuje ją 78 mln obywateli, co stanowi 1% całkowitej powierzchni kraju i ponad 5% ludności Chin. W ostatnim roku PKB Jiangsu, jako jednego z wiodących regionów, osiągnęło wartość 600 mld USD (10% PKB całego kraju) plasując go na 2 miejscu wśród innych prowincji i 18 miejscu w skali świata.
Przedstawiciel Jiangsu zwrócił uwagę także na dobrze prosperujący przemysł, produkcję i najlepiej rozwiniętą infrastrukturę drogową w porównaniu do innych regionów, na którą składa się 3700 km autostrad. Prowincja jest otwarta na świat. Współpracuje z ponad 100 krajami z całego globu, utrzymując export na poziomie 270 mld USD rocznie. Jiangsu szczyci się także łączną liczbą 120 uniwersytetów z 1,5 mln studentów, co jest także najlepszym wynikiem w całym kraju. W Chinach istnieje lista miast kultury i tradycji, z której to listy 9 metropolii na 13 znajduje się w Jiangsu, w tym sławne Suzhao zwane Wenecją Wschodu. Region może pochwalić się także 10 obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Władzę w prowincji Jiangsu sprawuje na okres 5-letniej kadencji Regionalny Kongres Ludowy, składający się z 801 członków, spośród których wybieranych jest 63 przedstawicieli. W ten sposób ustanawiany jest Stały Komitet z przewodniczącym, kilkoma wiceprzewodniczącymi i sekretarzem generalnym na czele. Komitet Stały posiada 4 główne kompetencje. Legislacyjną, do stanowienia prawa lokalnego, nadzorczą nad planowaniem i wykonaniem budżetu, decyzyjną w ważnych sprawach ekonomicznego i społecznego rozwoju oraz prawo do zwalniania i wyznaczania przewodniczącego regionalnego rządu, sądu oraz szefa prokuratury.
Historia współpracy regionu małopolskiego z prowincją Jiangsu ma już ponad 13 lat. W 2004 podpisana została Deklaracja Współpracy między Województwem Małopolskim a prowincją Jiangsu, która stanowiła odnowienie relacji nawiązanej w 1997 r. przez ówczesne Województwo Krakowskie. W bieżącym roku przedstawiciele Jiangsu gościli w Małopolsce już trzy razy zabiegając o zwiększenie współpracy między naszym regionem w różnych obszarach. Spotkania dotyczy m.in. takich tematów jak: małopolski systemem opieki zdrowotnej, możliwość inwestowania w nowoczesne sektory technologiczne oraz polski system ochrony zabytków. Małopolska, będąc regionem Unii Europejskiej z nowym 20-letnim doświadczeniem budowy demokracji po wyjściu z komunizmu jest dla gości z Chin interesującym przykładem do podglądania zastosowanych rozwiązań.