Małopolska i Śląsk - Strategia wspólnego rozwoju

admin 2013-04-05

W Sali Senatorskiej w Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się II wspólna sesja sejmików województw małopolskiego i śląskiego, na której radni obu województw przyjęli deklarację "Strategia dla rozwoju Polski południowej w obszarze województw małopolskiego i śląskiego do roku 2020". W sesji uczestniczyli marszałkowie Małopolski i Śląska: Marek Sowa i Mirosław Sekuła oraz członkowie zarządu obu województw, a obrady sejmików prowadzili Kazimierz Barczyk, przewodniczący SWM oraz Andrzej Gościniak, przewodniczący SWŚ. Wśród zaproszonych na uroczystą sesję gości byli m.in.: minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prof. Jerzy Buzek, parlamentarzyści woj. małopolskiego i śląskiego.

Marszałek Sowa podkreślił, że dziś spełnia się marzenie wielu osób związanych Małopolską i Śląskiem o bliskiej współpracy obu regionów i wspólnym wykorzystywaniu ich wielkiego potencjału. - To również spełnienie mojego marzenia o tym, że oba województwa będą zdolne do wspólnego kreowania przyszłych dokonań i budowania swojej przyszłości, która dzięki efektywnej współpracy rysuje się w bardzo jasnych barwach - zaznaczył.

Przypomniał, że oba województwa, gdzie mieszka 8 milionów osób i gdzie znajdują się dwie duże aglomeracje miejskie na obszarze o promieniu około 100 km, to potencjał i rynek zbytu jakiego mogą pozazdrościć najbardziej rozwinięte makroregiony w Europie. - Tak znaczący kapitał ludzki daje niezliczone możliwości zarówno w kontekście rozwoju społecznego jak i gospodarczego. Nie do przecenienia jest również oferta edukacyjna i ośrodki naukowe Śląska i Małopolski, które zyskały już międzynarodową renomę - dodał. Marszałek Sowa podziękował również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Strategii. Na koniec przypomniał, że obszar Krakowa oraz Metropolii Górnośląskiej tworzą wspólnie najjaśniejszy obszar, jaki można dostrzec patrząc na fotografię Europy wykonaną nocą z kosmosu. - Jestem przekonany, że dzięki naszym wysiłkom te regiony będą świecić jeszcze jaśniejszym światłem.

Marszałek WŚ Mirosław Sekuła zaznaczył, że istotnym elementem nowoczesnego zarządzania w sferze usług publicznych jest przejście od etapu konkurencji do etapu kooperacji. - Dzięki temu uzyskuje się znacznie lepsze usługi publiczne. Uważam, że będziemy dobrym zaczynem, a nasza Strategia będzie dobrym przykładem dla innych regionów. Jesteśmy w momencie kiedy nakreślamy dalekosiężne wizje i nie boimy się wyzwań. Wykonując wspólnie nasze zadania jesteśmy w stanie wprowadzić nasze województwa na ścieżkę przyspieszonego rozwoju. Podobnie jak inne osoby zgromadzone w tej sali jestem przekonany o historyczności tego momentu - przekonywał.

Minister Bieńkowska podkreśliła, że jest to strategia, która powstała oddolnie, w odróżnieniu od innych strategii regionalnych przygotowywanych przez rząd. - Prace nad strategią małopolską i śląską prowadzone były bardzo szybko, udało się ją przygotować w ciągu zaledwie dwóch lat. Jest ona wynikiem wieloletnich przemyśleń i tego, że czekały na nią środowiska gospodarcze i naukowe. Strategia obejmuje obszar o wyjątkowym potencjale. Życzę nam wszystkim by to wydarzenie było początkiem rzeczywistej współpracy na poziomie przemysłu, uczelni ale też urzędów.

Prof. Jerzy Buzek przypominał, że nie wystarczy samo podpisanie Strategii - bardzo istotne jest również znalezienie partnerów do jej wdrażania, m.in.: instytucji samorządowych na dwóch pozostałych poziomach samorządu. - W te sali kiedyś obradowali królowie, dziś prowadzą je tutaj samorządowcy, którzy są największą dźwignią rozwoju, potrafią proponować działania, wychodzić z inicjatywą. Zawiązanie współpracy między Małopolską a Śląskiem jest siłą napędową nie tylko dla obu regionów i Polski, ale też dla całej wspólnoty europejskiej - mówił.

Nieraz padała też nieoficjalna nazwa regionu, powstałego w wyniku współpracy obu województw - Krakowice. Jak zaznaczył przewodniczący Barczyk Krakowice to piąty mikroregion w Europie i właśnie ten efekt synergii powinny wykorzystywać i tworzyć oba regiony.

W trakcie wspólnych obrad Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął deklarację popierającą organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2020 roku w Chorzowie, a Sejmik Województwa Śląskiego oficjalnie zadeklarował wsparcie Małopolski w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022.

W Sali Senatorskiej zaprezentowano również reprint "Historia Śląska do roku 1400", opublikowany z okazji wspólnej sesji, przy wsparciu województw małopolskiego i śląskiego, przez Polską Akademię Umiejętności.