
Szansa na czyste powietrze w Małopolsce
admin 2013-08-02
O tym, że w Małopolsce oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem specjaliści alarmują już od wielu miesięcy. Smog nad naszym regionem przeraża nie tylko mieszkańców Małopolski, odstrasza także potencjalnych turystów. Sposobem na ochronę powietrza w południowej Polsce mogą być "Lokalne programy ochrony powietrza" małopolskich gmin i powiatów.
Spotkanie inauguracyjne, w którym udział wzięli przedstawiciele samorządów z Małopolski, odbyło się dziś w sali obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego. Było ono inicjatywą przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie.
O poprawę jakości powietrza w Małopolsce Sejmik Województwa walczy już od dawna. W styczniu tego roku wystosowaliśmy do polityków rezolucję w sprawie ochrony powietrza, w Małopolsce - podkreślił podczas spotkania Kazimierz Barczyk przewodniczący SWM. Zaapelowaliśmy w niej m.in. o wsparcie Rządu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza na Śląsku i w Małopolsce. Ponadto jesienią br. Sejmik planuje uchwalić Program Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego, który wprowadza m.in. zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie - dodał Przewodniczący.
Powołanie "Lokalnych programów ochrony powietrza" jest kontynuacją działań podjętych podczas spotkania przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za ochronę środowiska, 26 kwietnia br. w Krakowie. Wyrażono wówczas wolę powołania zespołu głównego oraz podzespołów, których zadaniem będzie zwiększenie skuteczności wdrażania działań naprawczych w zakresie ochrony powietrza w Polsce Południowej.
Samorządy, które podejmą się uczestnictwa w pracach podzespołu zadeklarują gotowość wykonania następujących zadań:
- Przygotowania Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla swoich gmin. Podstawą tego programu będzie inwentaryzacja źródeł niskiej emisji oraz funkcjonowanie lokalnej energetyki cieplnej;
- Przygotowania opinii na temat: Jak lokalna społeczność podatna jest korzystać ze środków WFOŚ, skierowanych na wymianę uciążliwych dla środowiska urządzeń grzewczych;
- Wnioski w sprawie rozszerzenia oferty WFOŚ;
- Przygotowanie charakterystyki użytkowania surowców energetycznych i energii w gminach.
Ponadto do zadań podzespołu należeć będzie przygotowanie charakterystyki stosowania termoizolacji w budownictwie mieszkalnym; opracowanie uwag i wniosków do założeń zmian legislacyjnych umożliwiających skuteczne wdrażanie programów ochrony powietrza, przygotowanych przez Grupę Roboczą ds. Ochrony Powietrza i Energetyki sieci "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju", przygotowanie harmonogramu planowanych działań naprawczych oraz kształtowanie pozytywnej świadomości społecznej - promowanie dobrych praktyk, z uwzględnieniem efektów finansowych.
Ważnym zadaniem późniejszych prac podzespołu będzie także opracowanie zbioru dobrych praktyk w zakresie ochrony jakości powietrza oraz scharakteryzowanie mechanizmów mających wpływ na emisję zanieczyszczeń. Jednym z celów przedsięwzięcia jest także ułatwienie samorządom dostępu do środków potrzebnych na sfinansowanie mieszkańcom wymiany uciążliwych dla środowiska urządzeń grzewczych.