
Międzynarodowa współpraca ekonomiczna JST - szanse i wyzwania
admin 2013-11-13
W środę w gmachu Muzeum Armii Krajowej odbyła się konferencja połączona z debatą na temat szans i zagrożeń współpracy ekonomicznej JST w skali międzynarodowej. Otwarcia konferencji dokonał Kazimierz Barczyk przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przy współudziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP była okazją do podsumowania projektu "Akademia Samorządowej Współpracy Międzynarodowej - Oddolna dyplomacja ekonomiczna. Diagnoza potrzeb - Zalecenia - Szkolenia - Dobre praktyki".
Raport przygotowany specjalnie na to wydarzenie dał początek dyskusji na temat miejsca samorządów w organizowaniu i koordynowaniu inwestycji zagranicznych w regionie. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały wyniki z badań w zakresie współpracy międzynarodowej małopolskich gmin, dobre praktyki dotyczące pozyskiwania zagranicznych inwestorów przez samorządy oraz podejmowania wspólnych inicjatyw gospodarczych.
W raporcie czytamy m.in.: Przeprowadzone badania pokazały, że żadna spośród 89 badanych gmin nie posiada odrębnego dokumentu strategicznego dotyczącego kontaktów międzynarodowych, aż 72 JST (tj. 81%) nie posiadają zapisów dotyczących współpracy międzynarodowej w żadnych dokumentach strategicznych. Jedna gmina w odpowiedzi na pytanie o zapisy dotyczące kontaktów międzynarodowych JST wymieniła uchwałę rady gminy w sprawie współpracy międzynarodowej gminy. W przypadku 16 gmin (tj. 18%) zapisy dotyczące kontaktów międzynarodowych JST znajdują się w dokumentach strategicznych gminy o charakterze ogólnym, tj. strategii lub planie rozwoju gminy.
Dwie z badanych gmin w analizach SWOT zawartych w swoich strategiach rozwoju wśród słabych stron wskazały niewystarczające wykorzystanie kontaktów międzynarodowych. Jedna gmina wśród zagrożeń wymieniła brak dostatecznego wsparcia finansowego i doradczego dla nawiązywania współpracy międzynarodowej i podtrzymywania kontaktów już istniejących oraz brak nowoczesnych form promocji na arenie międzynarodowej. Tylko dwie z badanych gmin w swych dokumentach strategicznych postrzegają aktywność na forum międzynarodowym w kategorii szans. Strategia rozwoju zaledwie jednej spośród badanych gmin wymieniała współpracę międzynarodową, jako szansę na rozwój gospodarczy gminy. Na marginesie należy wspomnieć, że zapisy dotyczące współpracy międzynarodowej w dokumentach strategicznych badanych JST zasadniczo nie precyzują pożądanych obszarów współpracy w sensie podmiotowym (kraje pochodzenia partnerów ani charakter podmiotu), co wskazywać może z jednej strony na pewną otwartość gmin na tym polu lub też, z drugiej strony, brak sprecyzowanych oczekiwań dotyczących partnerów współpracy międzynarodowej. W sensie przedmiotowym dokumenty strategiczne gmin wymieniają przede wszystkim takie obszary współpracy międzynarodowej, jak: turystyka, kultura i oświata, promocja; tylko 9 gmin wskazuje na obszar gospodarczy.
Wśród prelegentów, którzy dyskutowali nad międzynarodowym wymiarem współpracy JST byli m.in.: Wiesława Kornaś-Kita, Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o., Beata Górska-Nieć, Dyrektor Departamentu Obsługi Inwestora MARR S.A., Monika Piątkowska, Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Andrzej Saternus, Burmistrz Miasta i Gminy Chełmek, Marcin Pawlak, Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce, Adam Twardowski, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Niepołomice. W gronie gości, można było spotkań m.in. Konsula Generalnego Francji Thierry Gouichoux, Konsula Honorowego Królestwa Danii, Republiki Finlandii, Republiki Islandii oraz Królestwa Szwecji - Janusza Kahla, Prorektora UJ ds. Rozwoju - prof. dr hab. Marię Flis, przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowisk biznesowych.