
Ważne sprawy Małopolski. Spotkanie władz województwa i parlamentarzystów
admin 2013-11-18
Postęp prac nad programem regionalnym dla Małopolski na lata 2014-20 oraz sprawy związane z ochroną powietrza, zakazem palenia węglem i drewnem w Krakowie - to główne tematy dyskusji podczas spotkania zarządu województwa małopolskiego z posłami i senatorami z terenu Małopolski. Spotkania odbywają się kilka razy w roku w urzędzie marszałkowskim. W ten sposób władze regionu i parlamentarzyści łączą siły w walce o najważniejsze małopolskie sprawy.
Spotkanie rozpoczął marszałek Małopolski Marek Sowa, który przedstawił założenia Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 20 dla Małopolski. Przygotowania do nowego rozdania funduszy europejskich trwały od wielu miesięcy. Efektem tych prac jest projekt RPO, który został przyjęty przez zarząd województwa i na przełomie 2013 i 2014 roku zostanie poddany konsultacjom. Marszałek Sowa podkreślał, że wynegocjowana i zaplanowana dla Małopolski suma pieniędzy to duży sukces: - Małopolska ma dostać 2 875,5 miliarda euro. To daje nam drugie miejsce pod względem wysokości alokacji wśród wszystkich województw. Marszałek przedstawił parlamentarzystom plany podziału tych pieniędzy. Zwracał również uwagę na potrzebę wsparcia przez małopolskich posłów i senatorów inwestycji zgłoszonych przez zarząd wojewdztwa małopolskiego do programów krajowych, zwłaszcza tych dotyczących transportu i komunikacji. Na takie inwestycje będzie znacznie mniej pieniędzy w programach regionalych.
Podczas dyskusji o nowym programie regionalnym parlamentarzyści pytali m.in o to, kiedy ruszą nabory i czego możemy się spodziewać w pierwszych miesiącach 2014 roku, czy będą pieniądze na drogi lokalne i obwodnice miast w Małopolsce, na jakie wsparcie mogą liczyć projekty kulturalne, naukowo - badawcze i turystyczne, czy władze regionu maja gotowe projekty, które będzie można realizować od razu po zatwierdzeniu unijnego budżetu.
W drugiej części spotkania wicemarszałek Wojciech Kozak mówił o projekcie uchwały zarządu województwa, która przewiduje wprowadzenie w Krakowie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem. Nowymi przepisami zajmą się radni województwa podczas sesji sejmiku 25 listopada. - Teraz dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza jest wielokrotnie przekroczony, a emisja pyłów zawieszonych niekorzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców Krakowa. Proponowane przez nas zmiany mają doprowadzić do tego, że w 2018 roku nie będzie już przekroczeń dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń - mówił Wojciech Kozak. Mieszkańcy Krakowa będą mieli 5 lat na dostosowanie systemów ogrzewania domów i mieszkań do nowych zasad. Krakowski urząd miasta będzie prowadził program dopłat do wymiany pieców węglowych.