
European External Action Service odpowiada na Apel SWM o solidarność z Ukraińcami
admin 2014-03-28
27 stycznia br. Sejmik Województwa Małopolskiego zaapelował o solidarność z Ukraińcami w ich staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej. Dziś odpowiedź na ten dokument przesłał Dirk Schübel Naczelnik Wydziału ds. stosunków dwustronnych z krajami Partnerstwa Wschodniego, Europejska Służba Działań Zewnętrznych.
W liście skierowanym do Pana Kazimierza Barczyka Przewodniczącego SWM czytamy:
Dziękuję za Pana list do Wysokich Przedstawicieli UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton z 31 stycznia br., przekazujący Apel Sejmiku Województwa Małopolskiego o solidarność z Ukraińcami w ich staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej. Zostałem poproszony o odpowiedź w jej imieniu.
Od czasu Pana listu, sytuacja na Ukrainie uległa znacznej zmianie. W swych konkluzjach z 20 lutego br., gdy w Kijowie od snajperskich kul zginęła największa liczba osób w historii niepodległej Ukrainy, Rada UE ds. zagranicznych potępiła użycie przemocy przeciwko pokojowym demonstrantom i zaapelowała o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. W dniu 5 marca br. UE wprowadziła sankcje przeciwko winnym naruszeń praw człowieka oraz przywłaszczenia mienia na Ukrainie.
W odpowiedzi na naruszenie przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy poprzez agresję Sił Zbrojnych Rosji na Krymie, szefowie państw i rządów UE podjęli w dn. 6 marca decyzje o zawieszeniu rozmów nt. wizowych i negocjacji Nowej Umowy z Rosją, a Rada UE ds. Zagranicznych zdecydowała w dn. 17 marca o objęciu sankcjami osób odpowiedzialnych za podważanie i zagrażanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
W dn. 20 marca Rada Europejska zdecydowała o odwołaniu Szczytu UE - Rosja, który miał się odbyć w czerwcu w Soczi, i o poszerzeniu listy osób objętych sankcjami. Niewykluczone są dalsze daleko idące konsekwencje dla szeroko pojętych stosunków gospodarczych między Federacją Rosyjską a UE i jej państwami członkowskimi.
Jednocześnie UE podjęła szybkie decyzje nt. daleko idącego wsparcia dla Ukrainy. Szefowie państw i rządów UE zdecydowali 6 marca br., iż jak najszybciej zostaną podpisane rozdziały polityczne Umowy Stowarzyszeniowej. Jednocześnie Komisja Europejska przygotowała propozycję ustawodawczą wprowadzenia jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy, które zostaną szybko wprowadzone w życie w oczekiwaniu na późniejsze podpisanie części handlowej umowy. W dn. 5 marca br. Komisja Europejska przyjęła pakiet pomocowy dla Ukrainy, sięgający 11 mld euro w ciągu najbliższych lat. Pragnę także zauważyć, że w dn. 10 lutego br. Rada UE ds. Zagranicznych zdecydowała, iż Umowa Stowarzyszeniowa UE - Ukraina, której rozdziały polityczne zostały podpisane w dn. 21 marca, nie stanowi ostatecznego celu współpracy UE z Ukrainą.
Dirk Schübel
Naczelnik Wydziału
ds. stosunków dwustronnych
z krajami Partnerstwa Wschodniego
Europejska Służba Działań Zewnętrznych.