
15-lecie partnerstwa z Turyngią
admin 2014-06-17
W tym roku przypada jubileusz 15-lecia współpracy Małopolski z kluczowym partnerem - Turyngią. W stolicy regionu Erfurt trwają uroczystości, w których udział biorą marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela, członek zarządu Stanisław Sorys oraz radni województwa.
Jubileusz to okazja do podsumowania 15 lat partnerstwa z niemieckim regionem. Wspólnie z premier Turyngii Christine Lieberknecht delegacja województwa dyskutowała o najważniejszych projektach i wydarzeniach, które udało się wspólnie zrealizować w ramach partnerstwa oraz przyszłych przedsięwzięciach i wyzwaniach, które stoją przed oboma regionami.
- 15 lat partnerstwa Małopolski z Turyngią to prawdziwy sukces. To najbardziej aktywna współpraca regionalna, którą utrzymuje nasz region. Dziś mogę powiedzieć, że staliśmy się się dobrymi przyjaciółmi - mówiła premier Tyrungii.
Marszałek Marek Sowa podziękował władzom niemieckiego regionu za 15 lat owocnej współpracy.
- Nasze relacje w ostatnich czasach jeszcze bardziej się zacieśniły. Przez te piętnaście lat nasza współpraca objęła prawie wszystkie dziedziny. Prowadziliśmy z sukcesem wiele wspólnych projektów i działań. Wreszcie, co w przyjaźni najważniejsze, możemy na siebie liczyć w chwilach trudnych. Zawsze będziemy pamiętać, że po katastrofalnej powodzi w 2001 i w 2010 roku pierwsze dowody solidarności i wymierna pomoc nadeszła właśnie z Turyngii. Za to wszystko bardzo serdecznie dziękujemy - mówił Marek Sowa podczas obchodów jubileuszu.
W trakcie uroczystości marszałek i premier Turyngii otworzyli wystawę plakatu IV. Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno - Politycznego. Wystawa to inicjatywa Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Ideą tego projektu jest możliwość wymiany poglądów na temat głównych problemów dzisiejszego świata, w tym łamania praw człowieka. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród wielu znakomitych twórców z całego świata.
Turyngia to pierwszy zagraniczny region, z którym Województwo Małopolskie zawarło umowę partnerską. Oba regiony współpracują w wielu obszarach. Zarówno Małopolska jak i Turyngia prowadzą szerokie działania promocyjne w szerzeniu kontaktów między środowiskami gospodarczymi i kulturalnymi. Ważnym aspektem w partnerstwie jest edukacja. Organizowane są seminaria dla nauczycieli, współdziałają ze sobą ośrodki doskonalenia nauczycieli. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN) ściśle współpracuje z placówką doskonalenia nauczycieli THILLM w Bad Berka. Obejmuje ona szkolenia dla nauczycieli języków obcych, przygotowanie polsko-niemieckiej wersji Europejskiego Portfolio Językowego oraz szkolenia w zakresie edukacji interkulturowej i regionalnej realizowane przemienne w Małopolsce i Turyngii. Od 2003 roku MCDN wspólnie z THILLM zorganizowało w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie 8 seminariów dla nauczycieli z różnych szkół Małopolski.
Partnerstwo z Turyngią to również inicjowanie i wspieranie stosunków partnerskich między gminami, miastami i powiatami a także związkami i stowarzyszeniami oraz szkołami i uczelniami wyższymi. Małopolska ma obecnie podpisanych 12 umów partnerskich w tym obszarze.
W ramach współpracy międzyregionalnej corocznie organizowane są Seminaria Przyszłości, stanowiące platformę wymiany poglądów na aktualne tematy, w których uczestniczą intelektualiści z Małopolski i Turyngii. Oba regiony organizują również staże dla urzędników.
Województwo Małopolskie w Turyngii reprezentują: marszałek Marak Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela, członek zarządu Stanisław Sorys, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, radni Marta Modarska, Grzegorz Lipiec, Adam Domagała oraz Senator Janusz Sepioł.
(mjanus)