
O strategii rozwoju Małopolski podczas Konwentu Starostów
admin 2011-02-03
3 lutego w Skawinie starostowie i przedstawiciele władz Małopolski omawiali problemy służby zdrowia i ochrony przeciwpowodziowej oraz dyskutowali o przyszłości regionu. Marszałek Marek Sowa podkreślił, że ta kadencja samorządu to będzie czas kończenia wielu inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych. Nowe będą finansowane od roku 2014 w nowej perspektywie finansowej, gdyż 82 proc. środków w ramach regionalnego programu operacyjnego zostało już zakontraktowanych.
W Skawinie odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Starostów Województwa Małopolskiego IV kadencji. W spotkaniu wzięli udział m.in. wojewoda Stanisław Kracik, marszałek Marek Sowa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, wicemarszałkowie: Roman Ciepiela i Wojciech Kozak.
Przewodniczący Sejmiku, który wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem uczestniczył tego samego dnia w otwarciu wybudowanej w technologii pasywnej nowej hali sportowej w Słomnikach, zwrócił uwagę na korzyści dla małopolskich instytucji publicznych płynące z wykorzystania energooszczędnego budownictwa. - Będziemy udzielać coraz szerszego wsparcia dla inwestycji opartych na technologii pasywnej, zapewniającej budownictwo energooszczędne. Wznoszone obiekty dla instytucji użyteczności publicznej muszą być opłacalne w utrzymaniu. Nie powielajmy błędów budownictwa z okresu PRL - przekonywał Kazimierz Barczyk.
Mówiąc o potrzebie zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania samorządów Kazimierz Barczyk opowiedział się za tym, aby w sejmikach wojewódzkich zasiadali przedstawiciele z każdego powiatu.
Marszałek Marek Sowa zaznaczył, że ta kadencja samorządu będzie znacznie różnić się od poprzedniej. Dofinansowanie nowych projektów z środków unijnych rozpocznie się dopiero od roku 2014, kiedy będzie nowa perspektywa finansowa. Dodał, że co prawda Małopolska otrzymała dodatkowe pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania w ramach regionalnego programu operacyjnego, ale są to niewielkie środki. Z przyznanych regionowi 65 mln euro 26 mln ma zostać przeznaczone na usuwanie szkód powodziowych. Pozostałe 39 mln euro zostanie przeznaczone głównie na przygotowanie nowych projektów inwestycyjnych ważnych dla całego regionu.
Marek Sowa podkreślił, że należy wyciągać wnioski z tego, jakie korzyści przyniosły dotychczas przyznawane dotacje dla samorządów. - Wygrali ci, którzy zdecydowali się na duże inwestycje - zaznaczył. Drobne inwestycje okazały się mało znaczące. - Nie możemy sobie pozwolić na to, aby inwestować w takie projekty, które będą bardzo mocno obciążały budżet województwa, nie dając w zamian wiele. Jest takie dążenie, aby projekty generowały przychody, a to siłą rzeczy obniża się poziom dotacji do 50 procent - mówił gospodarz regionu.
Zaznaczył, że ważnym zadaniami dla samorządu regionalnego w najbliższym czasie będą: zakończenie prac nad nową strategią rozwoju województwa, aktualizacja planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz przygotowanie Małopolski do nowej perspektywy finansowej. Marszałek apelował do starostów o włączenie się w prace nad planem zagospodarowania przestrzennego regionu, w imię zabezpieczenia swoich interesów na etapie prac planistycznych.
Marszałek zapewnił, że władze województwa dokonają takich przesunięć finansowych, aby porozumienie z powiatami w sprawie dofinansowania inwestycji drogowych zostało dotrzymane. Oznacza to, że dwa powiaty, które są na liście rezerwowej (brzeski i tarnowski), które mieszczą się w swoich limitach finansowych otrzymają dofinansowanie.
O sytuacji w służbie zdrowia i ochronie przeciwpowodziowej mówił wicemarszałek Wojciech Kozak. Zaznaczył, że mimo, iż mamy już luty, wielu pacjentów nadal nie wie, gdzie się leczyć, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał kontraktów z placówkami medycznymi. - Chciałbym doprowadzić do spotkania z naszymi parlamentarzystami - zaznaczył Wojciech Kozak. Dodał, że należy zastanowić się jak doprowadzić do tego, aby stawka przypadająca na leczenie jednego Małopolanina była taka, jak średnia w Polsce.
Wicemarszałek Kozak zaproponował, aby w tym roku rozpocząć cykl spotkań w starostwach na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Przypomniał, że Małopolska otrzyma 90 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Dodał, że szansą na poprawę sytuacji w regionie jest budowa zbiorników małej retencji. Niestety najlepiej przygotowany projekt - budowa zbiornika Joniny - opóźni się ze względu na problemy z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Jest natomiast szansa, że prace przy budowie zbiornika Skrzyszów rozpoczną się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
Wicemarszałek Roman Ciepiela przedstawił starostom wyniki wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Małopolsce. Podkreślił, że nasze województwo znalazło się na pierwszym miejscu w kraju pod względem wartości podpisanych umów na realizację projektów. Do tej pory w ramach POKL zostały zakontraktowane zadania na 1,6 mld zł, podpisano blisko 1500 umów. Małopolska jest liderem w racjonalnej polityce korzystania z środków Europejskiego Funduszu Społecznego - podkreślił Roman Ciepiela. - Wydaliśmy o prawda mniej niż inne województwa, ale wiele przedsięwzięć to projekty długoterminowe, systemowe zapewniające sukcesywne wsparcie mieszkańcom - mówił wicemarszałek. Przykładem jednego z takich zadań jest projekt modernizacji kształcenia zawodowego w Małopolsce, który obejmuje wszystkie szkoły zawodowe i jest realizowany w ciągu pięciu lat. Roman Ciepiela wyjaśnił, że Małopolska nie miała szans na dodatkowe środki z Krajowej Rezerwy Wykonania w Kapitale Ludzkim, gdyż środki te trafiły do województw o najwyższym wskaźniku bezrobocia. Tymczasem Małopolska Śląsk, Mazowsze i Wielkopolska mają najniższy wskaźnik osób pozostających bez pracy.
Wicemarszałek Ciepiela przypomniał, że dzięki projektowi "Zielona Praca" do połowy stycznia ponad 240 bezrobotnych zyskało pracę przy utrzymaniu wałów przeciwpowodziowych. Rozpoczyna się nowy projekt systemowy "konserwator", który przewiduje zatrudnianie bezrobotnych przy konserwacji zabytków. W Małopolsce podejmowane są także inicjatywy zmierzające do opracowania nowatorskich rozwiązań, wykorzystujące potencjał naukowy, szczególnie w zakresie budowania systemu transferu innowacji pomiędzy nauką a gospodarką - projekty "SPIN" i "BROKER" oraz system wspierania uczniów szczególnie uzdolnionych - projekt "DiAMEnT"
Wojewoda Stanisław Kracik mówił przed wszystkim o sytuacji w służbie zdrowia, ratownictwie medycznym i ochronie przeciwpowodziowej. Apelował do starostów, aby razem z wójtami i burmistrzami przygotowali plan wycinki drzew w międzywalu, co poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Jak podkreślił analizy wskazują, że tam, gdzie nie byłoby drzew tempo spływu wody mogłoby być o 30 proc. szybsze. Zaznaczył, że ma wiele wątpliwości w sprawie kontraktowania przez NFZ usług medycznych w Małopolsce. Dodał, że wystąpił do ministrów finansów i zdrowia o dodatkową karetkę dla Krakowa w związku z tym, że od 1 lipca 2011 r. Polska przejmie prezydencję w Unii Europejskiej i w stolicy Małopolski będzie odbywać się wiele spotkań m.in. na szczeblu ministerialnym.