
Uroczystości ku czci świętego Stanisława
admin 2015-05-10
Punktualnie o 9.00 wyruszyła tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę, gdzie odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca. Procesja, w której co roku biorą udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, stowarzyszeń i instytucji krakowskich, duchowni i tłumy wiernych z kraju i ze świata, jest częścią uroczystości odpustowych ku czci św. Stanisława - biskupa i męczennika, patrona Polski. To właśnie na Skałce 11 kwietnia 1079 roku Stanisław ze Szczepanowa zginął męczeńską śmiercią, a jego grób znajduje się na Wawelu. W tym roku uczestnicy procesji dziękowali za kanonizację Jana Pawła II i modlili się w intencji Światowych Dni Młodzieży, które za rok odbędą się w Krakowie. W uroczystościach ku czci św. Stanisława uczestniczyli m.in. marszałek Marek Sowa, wiceprzewodniczący SWM Kazimierz Barczyk, wojewoda Jerzy Miller, minister Władysław Kosiniak - Kamysz.
Wstawiennictwu świętych Biskupów krakowskich: Stanisława i Jana Pawła II, pragniemy polecać intencje polskich małżeństw i rodzin, a także trud przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w Roku Świętym Miłosierdzia odbędą się w Krakowie. Naszą modlitwą chcemy również objąć wszystkie osoby konsekrowane i prosić o nowe powołania kapłańskie i zakonne - napisał w zaproszeniu na uroczystości kardynał Stanisław Dziwisz.
Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. W procesji niesione są relikwie św. Stanisława oraz innych polskich świętych i błogosławionych, w tym roku także łaskami słynący obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników, z kościoła św. Jana w Krakowie, koronowany na Skałce przez abp Karola Wojtyłę 9 maja 1965 roku. Niezwykłą atmosferę tych uroczystości tworzą barwne stroje, oprawa muzyczna, dekoracje ołtarza polowego na Skałce, na którym celebruje się uroczystą sumę, oraz tradycyjna trasa procesji.
(Biuro prasowe/agry)