
Rozmawiali o czystości małopolskiego powietrza
admin 2015-12-10
W czwartek w Krakowskim Centrum Konferencyjnym w Tomaszowicach odbyły się warsztaty poświęcone wprowadzeniu na terenie gminy miejskiej Kraków ograniczeń w używaniu paliw stałych. Wzięli w nich udział radni, członkowie zarządu województwa, urzędnicy oraz eksperci.
Warsztaty rozpoczęły się od prelekcji wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka poświęconej założeniom projektu uchwały w sprawie ograniczeń eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych na terenie gminy miejskiej Kraków. Marszałek Kozak przypomniał katastrofalne statystyki stanu jakości powietrza w Krakowie oraz scharakteryzował podstawowe działania dla odwrócenia tego stanu rzeczy. -Opracowanie eksperckie w zakresie wprowadzenia ograniczeń w stosowaniu paliw stałych na obszarze Krakowa wskazuje, że tylko wariant pełnego zakazu stosowania paliw stałych spowoduje zdecydowaną poprawę jakości powietrza, spadek stężeń pyłu PM 10 o 53% i benzo(a)pirenu o 90%-przypominał Wojciech Kozak.
W dyskusji przywołano wiele przykładów walki z zanieczyszczeniami powietrza, m.in. ograniczenia stosowania paliw stałych w Londynie i Sacramento. Marszałek Jacek Krupa nawiązał do walki o zanieczyszczeniami fluorem, który emitowała elektrownia Skawina. -Udało nam się zredukować zanieczyszczenia fluorem w Skawinie i mam nadzieję, że korzystając z tych przykładów możemy również poradzić sobie z zanieczyszczeniami płynącymi np. z węgla-mówił marszałek Krupa. Natomiast wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk zwrócił uwagę na konieczność współdziałania w tej sprawie z samorządem Krakowa. -Prócz naszej uchwały powinniśmy również podjąć uchwałę wzywającą władze Krakowa do podjęcia kroków do likwidacji szkodliwych zanieczyszczeń-postulował wiceprzewodniczący Barczyk.
Radni apelowali o rozważne przygotowanie rozwiązań, które mają doprowadzić do redukcji zanieczyszczeń. -Nie wystarczy stwierdzić, że remedium na wszystkie bolączki jest gaz, bo są miejsca w Małopolsce i nie tylko, gdzie gazu po prostu się nie doprowadza ponieważ jest to nie rentowne. Dla mieszkańców takich miejsc też musimy znaleźć jakieś rozwiązanie-stwierdziła przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska. - - Jako radni nie możemy różnicować poszczególnych części regionu tak, że jedne rozwiązania chcielibyśmy stosować w jednych, a inne w innych, ponieważ wpływa to na uniwersalny charakter powstającej uchwały-zwracał uwagę wiceprzewodniczący sejmiku Zdzisław Filip.
Uchwała o zakazie palenia paliwami stałymi na terenie gminy miejskiej Kraków została podjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego, jako pierwszy w Polsce w listopadzie 2013 r. Było to pokłosie bardzo złego stanu powietrza w stolicy regionu. Kraków zajmował w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy niechlubne trzecie miejsce, w tym pierwsze wśród miast polskich. Akt przyjęty przez SWM w 2013 roku został uchylony przez obie instancje sądu administracyjnego. Po wejściu w życie jesienią tego roku zmian w prawie ochrony środowiska stworzenie dokumentu regulującego kwestie palenia paliwami stałymi znów jest możliwe.