Jaką wodę pijemy w Małopolsce?

admin 2018-06-11

To zagadnienie będzie głównym tematem rozmów na V Małopolskiej Konferencji Samorządowej, która odbędzie się w środę 13 czerwca w Krakowie.

Nie przez przypadek temat wody będzie najważniejszy w czasie tej konferencji. Dyskusja o zasobach wód w Małopolsce wiąże się z wprowadzeniem nowych, wysokich standardów unijnych. Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wymusza na nas radykalne oszczędzanie i poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia.

W myśl wymogów europejskich, za kilka lat wszystkie budynki użyteczności publicznej w Polsce, w tym także w naszym regionie będą musiały mieć zainstalowane pitniki wody kranowej (spełniającej wymogi czystości).

Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobności wody, a na jednego mieszkańca Polski przypada 3 razy mniej wody niż średnio w Europie. Niedobór wody w Polsce odczuwa już ponad 20% gmin. Najlepiej ten bardzo ważny problem obrazuje fakt, że jesteśmy w tej statystyce na poziomie pustynnego Egiptu.

Według danych GUS z 2016 r. w Małopolsce z oczyszczalni ścieków korzystało tylko 66,3 procent ogólnej liczby ludności - stawia to województwo na 14 miejscu w kraju. Najwyższy procent liczby mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków (obok największych aglomeracji miejskich Kraków, Tarnów, Nowy Sącz) występuje w powiecie tatrzańskim (73,5 proc), a najniższe odnotowano w powiatach: limanowskim (38,8 proc.), miechowskim (37,0 proc.), suskim (36,2 proc.) oraz proszowickim (33,9 proc.).

Największym zagrożeniem dla jakości wód powierzchniowych w Małopolsce są ścieki komunalne i przemysłowe zanieczyszczające lokalne ujęcia wody. Dzięki inwestycjom samorządów po roku 2010 nastąpił spadek ilości odprowadzanych ścieków prawie o 20 procent.

Warto pamiętać, że Małopolska to w połowie chroniony obszar ekologiczny (Natura 2000) z największą ilością uzdrowisk oraz najlepszymi wodami mineralnymi - z wszystkimi typami wód leczniczych i mineralnych występującymi w Polsce. Organizator: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Jacka Krupy, marszałka województwa małopolskiego.