Budownictwo energooszczędne - innowacje w Małopolsce

admin 2011-03-22

W poniedziałek, 21 marca, w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się konferencja poświęcona budownictwu energooszczędnemu w Małopolsce. W spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, samorządowcy oraz eksperci propagujący budownictwo pasywne (m.in.) prorektor Politechniki Krakowskiej prof. Wacław Celadyn, prezes Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Günter Schlagowski i Tomasz Pyszczek, autor obiektów budowanych w technologii pasywnej.

Konferencja pt. "Gospodarka cieplna w gminie - ochrona powietrza w Małopolsce. Wysokoenergooszczędne budynki w gminach. Modernizacja lokalnych ciepłowni" była jednym z elementów kampanii "Innowacyjna Polska 2010-2020", obejmującej spotkania ekspertów wdrażających nowatorskie, ekologiczne instalacje grzewcze w budynkach publicznych i prywatnych.

- Naszym zamiarem jest, aby wielka kampania "Innowacyjna Polska" rozszerzyła się z Małopolski na całą Polskę. Pierwsze efekty już są. Mamy nie tylko pierwsze zaprojektowane i zrealizowane energooszczędne budynki publiczne, w tym halę w Słomnikach i budynki wykładowe w Kielcach, ale i budynki mieszkaniowe. Sukces realny to uzyskane oszczędności oraz dobre warunki higieniczne i klimatyczne dla użytkowników. Obecne budynki publiczne i prywatne kosztują nas za dużo energii. Potrzebujemy nowych rozwiązań technologicznych jeżeli chcemy być możliwie samowystarczalni w zakresie energetyki cieplnej. Zużywamy na osobę dwa razy więcej energii niż w bogatych krajach - mówił Kazimierz Barczyk.

- Od lat 70. XX wieku ograniczanie ilości energii zużywanej w budynkach jest tematem numer jeden, ale w Polsce wciąż odnosimy się do tego zagadnienia z niechęcią. Brakuje także nacisku na przykład na samorządy w tej kwestii, dlatego teraz intensyfikujemy działania. Budownictwo pasywne jest jednym z etapów na drodze do budownictwa zrównoważonego. Kolejny etap to budownictwo samowystarczalne - tłumaczył prof. Wacław Celadyn, prorektor Politechniki Krakowskiej.

- Energia będzie drożeć i nie można budować tak, jak dotychczas. Inwestycje w energooszczędne budynki to lepsze rozwiązanie niż nieumiarkowana konsumpcja energii - podkreślił inż. Günter Schlagowski.

Jak zapewniał Tomasz Pyszczek, współautor energooszczędnej hali sportowej w Słomnikach, zastosowanie wykorzystywanych (m.in.) w Niemczech i Austrii technologii budownictwa pasywnego umożliwia zarówno obniżenie kosztów eksploatacji obiektów jak i niskie koszty podejmowanych inwestycji.

(gnyc)