
120 lat Teatru im. Juliusza Słowackiego
admin 2013-10-21
Mija 120 lat od otwarcia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - jednej z najsłynniejszych scen teatralnych w Polsce. Rozpoczęło się wielkie świętowanie jubileuszu - w Małopolskim Ogrodzie Sztuki została otwarta wystawa multimedialna "Ogrody teatru", którą można odwiedzać do 20 listopada. Kulminacyjnym punktem obchodów 120-lecia była uroczysta premiera ostatniej sztuki Sławomira Mrożka "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" w reżyserii Bogdana Cioska. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli marszałek Marek Sowa, Jacek Krupa z zarządu województwa i przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Orzechowski odebrał od marszałka Sowy honorowe odnazczenie Polonia Minor.
Teatr im. Juliusza Słowackiego jest wyjątkowym miejscem na mapie Krakowa i Małopolski.
Już na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej i wyznaczył kierunki rozwoju całego polskiego teatru współczesnego. To w nim po raz pierwszy grano wielki repertuar romantyczny, debiutowało tu pokolenie Młodej Polski, z tą sceną był związany Stanisław Wyspiański. Na deskach teatru debiutowali wybitni polscy aktorzy - Halina Mikołajska, Aleksandra Śląska, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki.
Dziś Teatr im. J. Słowackiego łączy tradycję ze współczesnością - utrzymuje w repertuarze klasykę polską i światową, ale też promuje dramat współczesny i tworzy warunki dla edukacji kulturalnej, wychowania przez sztukę, a zwłaszcza przygotowania dzieci i młodzieży do roli odbiorców i przyszłych współtwórców kultury narodowej. Jest też miejscem, w którym rozwijają się nowe talenty aktorskie.