
Bezpieczne drogi w Małopolsce - budujemy chodniki
admin 2008-06-09
Brak chodników jest zmorą polskich dróg, a niebezpieczne pobocza stają się przyczyną wielu tragicznych wypadków. Dlatego samorząd województwa bierze aktywny udział w procesie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele gmin i powiatów, które w ostatnich latach zbudowały najwięcej chodników, poboczy i ścieżek rowerowych odebrali w sali obrad Rady Miasta Krakowa platynowe, złote i srebrne "płyty chodnikowe".
Podczas konferencji "Bezpieczna Gmina, Powiat, Województwo - bezpieczna droga do szkoły" wyróżniono gminy i powiaty, w których zbudowano najwięcej chodników. Specjalne nagrody i wyróżnienia dla starostów, wójtów i burmistrzów wręczali Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kazimierz Barczyk. Konferencja zwieńczyła I edycję zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski konkursu "Bezpieczne drogi w Małopolsce - budujemy chodniki i ścieżki rowerowe". Kapituła konkursu, w skład której wchodzą także przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Ruchu Drogowego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Komendy Wojewódzkiej Policji i Małopolskiego Kuratorium Oświaty nagrodziła 5 gmin i powiatów, które inwestując w chodniki i pobocza przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na małopolskich drogach.
Tytuł "Bezpieczne Drogi w Małopolsce - Najlepsza Gmina w latach 2002 - 2007 r. Platynowa Płyta Chodnikowa" za wybudowanie 8877 metrów chodników otrzymała Gmina Budzów. Wśród wyróżnionych znalazły się także Sułkowice i Gmina Sułoszowa. Odrębne wyróżnienia otrzymały samorządy, które mogą pochwalić się najdłuższymi zbudowanymi odcinkami chodników w roku 2007. Tytuł najlepszej gminy przypadł Gminie Sękowa, nagrodzono również Powiat Bocheński, w którym tylko w 2007 r. powstało prawie 5 km chodników.
Marszałek Marek Sowa zaprezentował plan rozwoju sieci dróg wojewódzkich na lata 2007 - 2013. W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój infrastruktury drogowej przeznaczono ponad 280 mln euro. Już rozpoczęły się modernizacje kilku dróg wojewódzkich, a w najbliższych latach ruszy budowa obwodnic małopolskich miejscowości. Jak podkreślali uczestnicy konferencji nasze województwo jest liderem działań prowadzących do poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach.