Małopolska przypomina o polskiej drodze do wolności

admin 2009-06-22

Samorządowcy z Małopolski i działacze dawnej Solidarności upamiętnili najważniejsze etapy wyzwalania Polski od komunistycznej dyktatury. W konferencji "30 lat polskiej drogi do Wolności" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski uczestniczył Wicemarszałek Roman Ciepiela. Celem uroczystości było uczczenie czerwcowych rocznic - pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski z 1979 roku, która poprzedziła powstanie Solidarności, oraz wyborów parlamentarnych z 1989 roku, dzięki którym mógł powstać samorząd terytorialny.

22 czerwca 2009 roku, podczas spotkania w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa z udziałem JE Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Seniora, małopolscy samorządowcy zwracali uwagę na fundamentalną wagę nauczania Jana Pawła II dla rozwoju opozycji antykomunistycznej. - To, co wydarzyło się w momencie wyboru Jana Pawła II na tron papieski i jego pielgrzymka do kraju nie tylko otworzyła Polsce drogę do wolności, ale także uformowała Polaków do życia w wolności - mówił Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela.

Wicemarszałek Ciepiela - były prezydent Tarnowa - oraz zgromadzeni przedstawiciele innych miast Małopolski przypominali o regionalnym i lokalnym wymiarze demokratycznych przemian w Polsce. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego podkreślił, jak istotną rolę w przezwyciężaniu pozostałości reżimu komunistycznego miały pierwsze wybory do samorządu gminnego w 1990 roku oraz wybory do samorządu wojewódzkiego i powiatowego w roku 1999.

- Wiosną 1990 roku korzystaliśmy z doświadczeń francuskich samorządowców i demokracji francuskiej, by nadrobić zaległości okresu zniewolenia sowieckiego. Dzisiaj, 10 lat od powstania powiatów i naszego województwa, widzimy jak wiele udało nam się osiągnąć w budowie nowej Polski. Chcielibyśmy, by młodzi Polacy uczyli się patriotyzmu patrząc na nasze dokonania - dodał Roman Ciepiela.

Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk oraz wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor mówili o roli pielgrzymek Jana Pawła II dla odrodzenia życia duchowego i społecznego Małopolan. Mieczysław Gil, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i działacz małopolskiej Solidarności, zaznaczył, że myśl Jana Pawła II wpłynęła na obrany przez demokratyczną opozycję model dochodzenia do wolności bez konfrontacji i przemocy.