Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego-otwarcie już w weekend

admin 2012-05-18

Zakopiańska willa Oksza, Dwór z Drogimi, Zagroda Maziarska w Łosiu i Dwór w Dołędze - to tylko niektóre obiekty, które będzie można zwiedzić podczas rozpoczynających się w najbliższy weekend XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja wydarzenia w niedzielę (20 maja) w Amfiteatrze w Wygiełzowie (Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec).

W wydarzeniu wezmą udział marszałek Marek Sowa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, dyr. Muzeum Jerzy Motyka, dyr. Małopolskiego Instytutu Kultury Joanna Orlik oraz prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki Joanna Daranowska - Łukaszewska. Otwarcie połączone będzie z galą wręczenia Nagród Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to, oprócz zwiedzania obiektów wraz z przewodnikiem, cykl wykładów, warsztatów, wystaw, wernisaży, koncertów, pokazów i festynów. Program został podzielony na 4 trasy tematyczne: wiedza, doświadczenie, sztuka i rozrywka. W ramach tegorocznej odsłony zostaną zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które można zwiedzać aż w dwa majowe weekendy.

I tak już w najbliższy weekend (19-20 maja) będzie można odwiedzić w sumie sześć zabytków w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem.
W kolejny weekend (26-27 maja) dla zwiedzających otwarte zostaną kolejne: w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego udostępni zwiedzającym dwa wyjątkowe obiekty. Jednym z nich jest zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa "Oksza", po wnętrzach której oprowadzać będą eksperci: muzealnicy i goście specjalni - dr Zbigniew Moździerz i dr Maciej Pinkwart, autorzy książek o tematyce zakopiańskiej. Dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty rysunkowe I ty możesz zostać dizajnerem. Będzie można także zobaczyć wystawę Stanisław Witkiewicz i Witkacy, Gałek i Rembowski. Obrazy i rysunki, tkaniny i meble. Konserwacje 2007-2011 w willi Oksza. W drugim z obiektów - chałupie Gąsieniców Sobczaków - zaprezentowana zostanie najbogatsza na Podhalu kolekcja etnograficzna, zebrana w latach 1886-1893 przez Marię i Bronisława Dembowskich. Co roku Muzeum Tatrzańskie wzbogaca tę wystawę eksponatami na co dzień nieudostępnianymi. Tym razem, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, muzeum pokaże pamiątki po zaprzyjaźnionym z kolekcjonerami Janie Krzeptowskim Sabale, najsłynniejszym bodaj góralu Podhala. Zwiedzający będą mogli zobaczyć: cuchę "Homera Tatr", jego złóbcoki, rakiety śnieżne - karple, a także interesujące materiały archiwalne. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę gości oprowadzi po obiekcie zakopiański muzyk i architekt - Jan Karpiel Bułecka.

Kto: marszałek Marek Sowa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, dyr. Muzeum Jerzy Motyka, dyr. Małopolskiego Instytutu Kultury Joanna Orlik oraz prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki Joanna Daranowska - Łukaszewska

Gdzie: Amfiteatr w Wygiełzowie

Kiedy: 20 maja, godz. 14.00 (inauguracja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego)