Nagrody dla laureatów konkursu Stan wojenny w Małopolsce - utrwalamy rodzinną historię

admin 2012-12-13

W przededniu 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Małopolskim Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu odbyło się podsumowanie konkursu "Stan wojenny w Małopolsce - utrwalamy rodzinną historię". W uroczystej gali wziął udział członek Zarządu Jacek Krupa.

Konkurs "Stan wojenny w Małopolsce - utrwalamy rodzinną historię" został zorganizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jego celem jest upowszechnianie wśród młodzieży znajomości najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu stanu wojennego w Małopolsce, rozbudzenie zainteresowań dziejami regionu oraz wychowanie patriotyczne w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy. Adresatami konkursu byli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego. Uczniowie uczestniczyli w konkursie indywidualnie, pod opieką nauczyciela. Do zadań uczestników należało zebranie wspomnień członków rodziny lub osób z ich najbliższego otoczenia - świadków wydarzeń, w których uczestniczyli w czasie stanu wojennego w Małopolsce. Oparta o fakty praca mogła mieć formę wywiadu, rozprawki, opowiadania lub reportażu. Piszący mogli załączyć zdjęcia oraz kopie dokumentów dotyczących prezentowanego zagadnienia.

- Pamięć ma tą wadę, że jest bardzo ulotna. Cieszę się, że został stworzony konkurs, który przywołuje pamięć o 13 grudnia 1981 r. w taki, dość specyficzny sposób, bo poprzez młodzież, czyli osoby, które urodziły się już w innych czasach i nie pamiętają (i całe szczęście) tego co się wtedy działo - mówił członek Zarządu Jacek Krupa.

Na konkurs napłynęło 30 prac, w tym 13 przygotowanych przez gimnazjalistów i 17 przygotowanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kapituła Konkursowa w składzie: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa (przewodniczący Kapituły), Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, radni województwa: Zygmunt Berdychowski, Grzegorz Biedroń, Wojciech Grzeszek, Stanisław Handzlik, Bogusław Mąsior, Teresa Starmach, Krzysztof Tenerowicz oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Marek Lasota, członek Prezydium Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność" Andrzej Szkaradek i dyrektor Gimnazjum nr 5 im. św. Kingi w Nowym Sączu Lucyna Zygmunt wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Laureaci w kategorii gimnazja:
- Joanna Aksamit - kl. III, Publiczne Gimnazjum w Drwini,
- Angelika Gomułka - kl. III a, Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu,
- Katarzyna Ligęza - kl. III g, Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu,
- Magdalena Matluch - kl. II Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi w Suchej,
- Angelika Orlof - kl. III, Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi w Nowym Sączu,
- Patrycja Płachta - kl. III, Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi w Nowym Sączu,
- Izabela Szywalska - kl. III b, Gimnazjum im. 6 Brygady Desantowo-Szturmowej gen. S. Sosabowskiego w Proszowicach,
- Piotr Wójs - kl. III, Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi w Nowym Sączu.

Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
- Justyna Bączalska - kl. I i, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Krakowie,
- Katarzyna Duda - kl. I h, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu,
- Wojciech Duży - kl. I, Ee, Technikum Łączności nr 14 w Krakowie,
- Anna Deńca - kl. II d, IV Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu, - Anna Krzyśko - kl. III, Technikum Ekonomiczne im. św. Kingi w Łącku,
- Tomasz Podkanowicz - kl. III a, Technikum Budowlane im. Stanisława Staszica w Nowym Targu,
- Weronika Zarębska - kl. I a, Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie.

- Jestem pełen podziwu dla autorów prac przesłanych na konkurs - mówił członek Zarządu Jacek Krupa. - Przeczytałem w nich wiele cennych relacji ze spotkań z ludźmi i wspomnień, i to nie tylko tych osób, które są powszechnie znane z tego, że byli działaczami, walczyli, byli internowani…, ale - co mnie szczególnie zaskoczyło - w pracach znalazły się opowieści rodzinne z tego, co się działo w domach 13 grudnia 1981 roku - dodał przedstawiciel władz województwa.

Wszyscy laureaci otrzymali okolicznościowe upominki oraz dyplomy. Podziękowaniami uhonorowani zostali również opiekunowie uczestników konkursu.

Podczas spotkania nie zabrakło również wspomnień świadków wydarzeń z grudnia 1981 roku. Do krótkiego panelu dyskusyjnego Zygmunt Berdychowski zaprosił działaczy "Solidarności": Stanisława Handzlika, Andrzeja Szkaradka, Jacka Rogowskiego oraz członka ZWM Jacka Krupę. Wspólnie z młodzieżą wspomnień wysłuchali m.in. radna województwa Marta Mordarska, wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Ryszard Poradowski, przedstawiciel Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Małgorzata Baranowska dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Stanisław Szudek, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu Waldemar Olszyński, przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Nowym Sączu Maria Gorzula, dyrektor Gimnazjum nr 5 im. św. Kingi w Nowym Sączu Lucyna Zygmunt oraz dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dariusz Styrna.