Najlepsze konie z Małopolski na krakowskich Błoniach

admin 2013-09-29

Radny Województwa Małopolskiego Jacek Soska skutecznie zrealizował powstały dwa lata temu pomysł promocji konia małopolskiego poprzez organizację wyścigów konnych na krakowskich Błoniach. Wykonawcą przedsięwzięcia był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego pod kierownictwem Bronisława Dutki. Kulminacyjnym punktem dwudniowych zawodów była "Wielka Włościańska Gonitwa Krakowska".

Imprezę punktualnie o 12. 30 w sobotę otworzył Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk. W ten sposób wysiłki Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich SWM, która zabiegała o organizację wyścigów na Błoniach, zostały uwieńczone sukcesem. Na Błoniach byli w weekend obecni liczni radni z rodzinami, poseł Ireneusz Raś i wielu krakowian.

Dwudniowa impreza, miała nie tylko charakter promocyjny, ale również informacyjny i rozrywkowy. Happeningowi towarzyszyły pokazy koni arabskich, a niedzielne pokazy biegowe i finały gonitw dostarczyły publiczności prawdziwych emocji. Puchar marszałka Marka Sowy w emocjonującym biegu "Wielkiej Krakowskiej Gonitwie Koni Arabskich" wywalczyła dżokejka Joanna Fornal-Laskosz na koniu Zagarra, a w "Wielkiej Włościańskiej Gonitwie Krakowskiej" o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego nie miał sobie równych koń Greg z wychowanką Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jagodą Janią w siodle.

Główną ideą przyświecającą imprezie jest promocja konia małopolskiego. Kampania promocyjna przy minimalnych środkach trwa już cały rok, a Kraków po 110 latach przerwy znów doczekał gonitwy. Wyścigi przyciągnęły na krakowskie Błonia tłumy publiczności, wzbudzając nie tylko ogromne emocje, ale i duże zainteresowanie wielbicieli oraz znawców koni. Niewątpliwą atrakcją wydarzenia były również bezpłatne przejażdżki i zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci na koniach rekreacyjnych - kucykach i koniach rasy huculskiej. Tylko w niedzielę skorzystało z nich 1088 dzieci z opiekunami. To niewątpliwie największy sukces promocyjny województwa. Można też było dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać konie w agroturystyce. Sami hodowcy mieli okazje do wymiany doświadczeń z chowu zwierząt.

Po raz pierwszy na małopolskiej ziemi odbyła się gonitwa kłusaków "francuskich" wyhodowanych w Polsce. Powożący nimi zawodnicy zgodnie stwierdzili, że tor na Błoniach był przygotowany lepiej niż niejeden we Francji. Kłusaki biegły z prędkością sięgającą prawie 70 km na godzinę, a jeden z nich przebiegł nawet dodatkową milę.

Wydarzenie doprowadził do realizacji wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jacek Soska, a współorganizowali je Krakowski Tor Wyścigów Konnych oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który stanął na wysokości zadania dostarczając do 108 szkół i 7 przedszkoli plakaty i zaproszenia do bezpłatnego udziału ich podopiecznych z niezamożnych rodzin w zajęciach. Współorganizatorem imprezy była Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków. Honorowy patronat objął małopolski Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz. W jego imieniu puchar i nagrodę wręczyła wiceminister Małgorzata Marcińska.

Jak podkreślał przewodniczący Jacek Soska -sponsorów wyścigów było niewielu. Ważną rolę odegrał Kraków Air Port, który dzięki postawie wiceprezesa Łukasza Strutyńskiego zdobył przyczółki do promocji portu przed zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży.

Zwycięzcy kolejnych pokazów i gonitw:

Agnieszka Grzegorek - Pokazowy bieg koni małopolskich
Puchar Ministra Pracy i Polityki Społecznej
Władysława Kosianiaka - Kamysza

Katarzyna Cichoń - Pokazowa gonitwa płotowa
Puchar Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych
Leszka Świętochowskiego

Magdalena Szczygieł - Pokazowy bieg koni arabskich
Nagroda TOTALIZATORA SPORTOWEGO S.A.
i Puchar Przew. Sejmowej Komisji Sportu Posła Ireneusza Rasia

Powożący: R. Mateusiak - Pokazowy bieg kłusaków
Puchar Prezesa PKWK - Feliksa Klimczaka