
Rocznica 20-lecia Dzielnic - wspomnienia i medale
admin 2011-10-13
Wczoraj samorządowcy obchodzili w Urzędzie Miasta Krakowa rocznicę 20-lecia Dzielnic. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, przewodniczący Bogusław Kośmider wręczył z tej okazji medale osobom działającym na rzecz rozwoju najniższego szczebla samorządu. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk oraz radni Małgorzata Radwan-Ballada b. przewodnicząca Rady Miasta i Józef Lassota b. prezydent Krakowa. 20 lat temu, uchwała z dnia 27 marca 1991 r. o powołaniu 18 dzielnic w Krakowie, była sygnowana przez ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta - Kazimierza Barczyka.
Wyróżnienia dla samorządowców poprzedziło wystąpienie sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierda Dziekońskiego, w którym przekazał słowa prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z listu do zgromadzonych w miejskiej sali obrad. Z okazji obchodów 20-lecia Dzielnic prezydent gratulował władzom miasta i wyraził podziękowania dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Mówiąc o najniższym szczeblu samorządu krakowskiego, w swoim liście wspomniał o jego istotności w życiu obywateli - "to przez pryzmat otoczenia postrzegamy zmiany, otoczenia na który możemy mieć wpływ"- pisał o Radach Dzielnic prezydent.
Po wystąpieniu sekretarza stanu odbyło się uroczyste wręczanie odznaczeń państwowych, w tym Krzyże Zasługi otrzymali b. przewodniczący Dzielnic - Teodozja Maliszewska, Maria Słobodzian, Anna Świerta, Władysław Batko, Zygmunt Włodarczyk i Jerzy Ciepela. Proszony o przemówienie prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski przypomniał, że to w Krakowie ustawa o samorządzie została wprowadzona najwcześniej, czyniąc Kraków pionierem i wzorem dla innych miast. Przygotowanie projektu wyznaczenia jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego zwanych Radami Dzielnic Miasta Krakowa, które powstały aby złagodzić podział w ruchu obywatelskim, powierzono profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego Kazimierzowi Trafasowi. Jednostki te, w liczbie 18 funkcjonują do dzisiaj. Prezydent Majchrowski odnosząc się do wariantu podziału na tak liczną grupę jednostek pomocniczych przytoczył słowa prof. Trafasa, które jego zdaniem najlepiej oddają charakter tego wyboru: "Im więcej dzielnic tym bardziej zbliżamy się do samorządności. Im mniej dzielnic tym bardziej zbliżamy się do modelu administracyjnego" - cytował profesora, prezydent Majchrowski.
Spotkanie wieńczył wykład dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacka Purchli "Samorząd lokalny na przestrzeni dziejów", po którym przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył medale z okazji 20-lecia Dzielnic. Medale otrzymali zasłużeni samorządowcy wśród których znaleźli się m.in. obecni i poprzedni prezydenci miasta i przewodniczący rady miejskiej.
Uroczystą sesję Rady Miasta z okazji 20-lecia Dzielnic, poprzedziła również zorganizowana w sali obrad Rady Miasta konferencja "Dzielnice - nasze małe ojczyzny", podczas której jednym z najważniejszych punktów było wystąpienie sekretarza stanu Olgierda Dziekońskiego szefa zespołu doradców prezydenta RP, który mówił o szansach i możliwościach jakie dawać będzie przygotowywana przez prezydenta ustawa o "Wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym".
Podczas konferencji głos zabrał także przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, który jako świadek historii przypomniał prace Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność, sprzed ponad 20 lat nad nowym ustrojem samorządu Krakowa, w tym podziałem na 18 dzielnic. K. Barczyk był członkiem 15-osobowego prezydium KKO "S" przygotowującego pierwsze wolne wybory do Rady Miasta Krakowa w 1990 r., obejmując w nich 73 mandaty radnych, pozostałe 2 przypadły KPN. Od początku wybory do Rad Dzielnic były przygotowywane w 1-mandatowych okręgach razem z wyborami do Rady Miasta, co zapewniało bardzo wysoką około 40% frekwencję. Rady Dzielnic dysponują rocznie około 60 mln zł na lokalne zadania - w tym małe inwestycje. Prekursorski model jednostek pomocniczych - Rad Dzielnic, w ocenie wielu sprawdził się w Krakowie i w nowym projekcie ustawy prezydenta RP jest przykładem do powszechnego stosowania w Polsce