Sieć wspierania badań i transferu wiedzy

admin 2013-02-18

Przedstawiciele wyższych uczelni, stowarzyszeń edukacyjnych oraz władz samorządowych podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia "Sieci wspierania badań i transferu wiedzy". W uroczystości udział wzięli m.in. wicemarszałek Roman Ciepiela, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, eurodeputowany Bogusław Sonik. Podpisanie listu intencyjnego, którego inicjatorem był Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, odbyło się podczas organizowanej przez uczelnię konferencji "Research 2013 - wyzwania profesjonalizacji zarządzania projektami badawczo - rozwojowymi w jednostkach naukowych".

Wicemarszałek Roman Ciepiela, rozpoczynając spotkanie, podkreślił jak ważne są tego typu projekty dla rozwoju Małopolski. - Jesteśmy przygotowani do nowej perspektywy finansowej. Jest już lista projektów, które będziemy wspierać. W Regionalnej Strategii Innowacji będziemy koncentrować się na inicjatywach, w których przenikają się nauka i gospodarka. Dobrym przykładem są dwa projekty realizowane przez Województwo Małopolskie wspólnie ze środowiskiem akademickim - SPIN i Broker Innowacji. Liczymy na to, że UEK wraz z partnerami pomoże opracować system wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw z naszego regionu. Kraków uchodzi za drugi po Warszawie ośrodek naukowy, a mimo to patentów mamy bardzo mało. Potencjał naukowy nie przekłada się na praktyczne, komercyjne wykorzystanie osiągnięć naukowych. Wicemarszałek zaznaczył, że jeśli ten projekt będzie kontynuowany, uczelnie otrzymają wsparcie, aby wnieść do sieci małopolski dorobek naukowy. - Będziemy wspierać takie projekty. Cieszę się, że mogę być świadkiem podpisania tego listu intencyjnego - dodał.

Utworzenie "Sieci" to inicjatywa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczelnia zaproponowała, aby po zakończeniu projektu "Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań. Studia podyplomowe dla pracowników jednostek naukowych i podmiotów działających na rzecz nauki" przekształcić partnerstwo w ogólnopolską "Sieć wspierania badań i komercjalizacji wiedzy". Zaproszenie do współtworzenia tej inicjatywy UEK skierował do: Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnik w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, stowarzyszeń "Edukacja dla Przedsiębiorczości" oraz "Project Management Polska".

Dzięki temu projektowi powstanie ogólnopolska baza naukowców zainteresowanych prowadzeniem indywidualnej lub zespołowej działalności badawczej oraz platforma komunikacji, która umożliwi tworzenie interdyscyplinarnych, międzyuczelnianych i międzynarodowych zespołów badawczych. Organizowane będą szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje z zakresu metodologii badań; "Sieć" oferować będzie również pomoc w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie badań, w zarządzaniu i realizacji projektu.

Przykłady współpracy Województwa Małopolskiego ze środowiskiem akademickim:

"SPIN - Model transferu innowacji w Małopolsce" (SPIN) - propozycja nowatorskiego modelu współpracy naukowców z przedsiębiorcami, umożliwiającego komercjalizację prowadzonych badań naukowych "Broker innowacji jako narzędzie dla efektywnego rozwoju systemu nowoczesnej gospodarki Małopolski" realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Krakowskim Parkiem Technologicznym
Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego na lata 2013-2020 - dokument definiujący cele rozwoju gospodarczego, które samorząd WM będzie starał się osiągać w ramach polityki regionalnej Unii Europejskiej, a zwłaszcza regionalnego programu operacyjnego dla Małopolski na lata 2014-2020.