
Strategiczne rozmowy o Strategii dla Rozwoju Polski Południowej
admin 2013-03-06
W historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się posiedzenie przewodniczących i wiceprzewodniczących Sejmików Województw Małopolskiego i Śląskiego z udziałem Marszałków Województw - Mirosława Sekuły i Marka Sowy. Rozmowy dotyczyły przygotowań do wspólnej sesji Sejmików w Krakowie, której celem będzie uchwalenie "Strategii dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze Województw Małopolskiego i Śląskiego do roku 2020".
- Skorzystajmy z potencjału, jaki tkwi w obu naszych województwach. Umiejętne wykorzystanie łączących nas elementów doprowadzi do sukcesu i plan wspólnego rozwoju się powiedzie - zaapelował podczas dzisiejszego spotkania marszałek Małopolski Marek Sowa.
- Zakorzenieni w przeszłości patrzymy w przyszłość i tę przyszłość planujemy. Dzisiejsze spotkanie przyniesie decyzje o przyszłości naszych regionów. Jestem przekonany, że południe Polski ma szansę stać się przestrzenią przyspieszonego rozwoju, a uchwalona Strategia stanie się dobrą propozycją dla władz centralnych i wzorem dla innych - mówił z kolei Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła.
Spotkanie samorządowców odbyło się pod przewodnictwem Andrzeja Gościniaka (Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego) oraz Kazimierza Barczyka (Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego). Udział wzięli także radni obu Sejmików - przewodniczący poszczególnych komisji.
W trakcie posiedzenia dr Krzysztof Wrana z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przedstawił projekt "Strategii" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, z uwzględnieniem sugestii pozyskanych w toku prowadzonych konsultacji społecznych. W trakcie dyskusji radni zgłaszali uwagi i poprawki do projektu strategii. Jedną z nich - wprowadzenie do Strategii projektu subregionalnych ośrodków dziedzictwa kulturowego Makroregionu południowego - zaproponował radny Piotr Zienc. Celem projektu jest przede wszystkim poprawa dostępności do ośrodków dziedzictwa kulturowego. Partnerami, którzy odczuliby oddziaływanie programu, są Bochnia, Mikołów, Nowy Targ, Pszczyna, Olkusz, Myślenice, Racibórz, Tarnowskie Góry, Wadowice i Żywiec.
Zebrane propozycje zmian w projekcie posłużą do dalszych prac nad dokumentem.
Przewodniczące sejmikowych komisji ochrony zdrowia obu województw Małgorzata Ochęduszko-Ludwik i Małgorzata Radwan-Ballada wniosły o zwołanie dodatkowego posiedzenia obu komisji w celu skonkretyzowania zapisów Strategii odnoszących się do zakresu polityki społecznej. O konieczności położenia większego nacisku w strategii na kwestie społeczne mówiła przewodnicząca komisji polityki prorodzinnej i społecznej SWM Józefa Szczurek-Żelazko. Radni postulowali także umieszczenie w strategii w szerszym zakresie innych kwestii. Wiceprzewodniczący SWM Jacek Soska mówił o polityce rolnej, przewodniczący komisji Budowy Marki Małopolski Franciszek Bachleda-Księdzularz zrócił uwagę na możliwość współdziałania obu województw przy staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Małopolsce w 2022 r., zaś przewodniczący komisji rozwoju regionu SWM Grzegorz Biedroń przypomniał ustalenia z wspólnego posiedzenia małopolskiej i śląskiej komisji rozwoju, które odbyło się dwa miesiące temu w Krakowie.
Głos w dyskusji zabrali także eksperci - prof. UEK dr hab. Krzysztof Surówka, Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Wojciech Lachiewicz, członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, którzy zaprezentowali "Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce".