Święto Małopolski i wszystkich Małopolan

admin 2017-06-16

której uhonorowano osoby i instytucje, które swoją pracą promują region w Polsce i na świecie.

Chcemy podkreślić i pokazać, że samorząd regionalny to nie tylko instytucje. To nie procedury i zarządzenia, które można łatwo zmieniać bez większych konsekwencji. Samorząd to ludzie, którzy wspólnie decydują o swoim najbliższym otoczeniu. Bycie Małopolaninem to coś więcej niż metryczka w dowodzie. To ważna część naszej tożsamości. Dlatego przykładamy tak wielką wagę do tego, aby naszym mieszkańcom żyło się tu jak najlepiej

- mówił marszałek Jacek Krupa otwierając galę z okazji Święta Małopolski.

Jak zauważył marszałek Jacek Krupa największą wartością naszego regionu są jego mieszkańcy. - Małopolska to wybór. Wybór bardzo atrakcyjny. I bardzo się cieszę, że tego wyboru - do mieszkania, studiowania czy pracy w naszym regionie - dokonuje coraz więcej osób. Mieszkańcy innych części Polski odnajdują tutaj szansę na odkrywanie siebie i swoich pasji. Przyciąga ich atrakcyjna oferta naszych uczelni, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa oferujące wiele ciekawych ofert pracy czy w końcu wspaniałe krajobrazy i bogata kultura. Sami Małopolanie to natomiast "regionalni patrioci", którzy nie chcą opuszczać swojej Małej Ojczyzny - dodał marszałek Krupa.

Tę wyjątkowość Małopolski i jej mieszkańców podkreślała też przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska.

Małopolska to spójny mechanizm, którego największą siłą są mieszkańcy. Każdego dnia Małopolanie udowadniają swoją otwartość na innych, ale też dbałość o swój dom, jakim jest Małopolska. Udowodniliśmy to podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży, naszą postawą wystawiając naszemu regionowi najlepsze świadectwo. W tamtych dniach każdy z nas był jego ambasadorem. Natomiast za chwilę nagrodzimy tych, których codzienna praca sprawia, że o Małopolsce mówi się na całym świecie

- podkreślała przewodnicząca Nowogórska. W gali z okazji Święta Małopolski uczestniczyli też radni województwa, w tym Barbara Dziwisz, Teresa Starmach, Kazimierz Barczyk, Wojciech Grzeszek i Marcin Kuta.

Najważniejszym punktem obchodów Święta Małopolski było wręczenie odznaczeń osobom i instytucjom, które swoją pracą promują region w Polsce i na świecie. Najwyższym odznaczeniem wojewódzkim - Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego - odznaczono Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, które przekazano na ręce dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. Medale to najwyższe, przyznawane od 2011 roku, odznaczenia, które honorują osoby i instytucje przyczyniające się do rozwoju regionu na różnych płaszczyznach działalności, m.in. gospodarczej, kulturalnej, politycznej, społecznej i sportowej. Wśród laureatów tego odznaczenia znajdują się m.in. pierwszy marszałek Małopolski Marek Nawara, Andrzej Wajda, kardynał Stanisław Dziwisz czy Wisława Szymborska.

Srebrnymi medalami uhonorowano Tadeusza Arkita, Janinę i Józefa Dziubasików, o. Leona Knabita i Dzieło Pomocy Dzieciom Fundację Ruperta Mayera. Natomiast brązowe odznaczenia przyznano: Wacławowi Andruszko, Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie, dr hab. Jolancie Perek-Białas, Stefanowi Rożnawskiemu, Janowi Smarduchowi, Bożenie Srebro i Stowarzyszeni "Pawie Oczko".

Przy okazji Święta Małopolski siedmiu znakomitych mieszkańców naszego regionu odznaczono Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski. Złote Krzyże Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał: Leszkowi Mazanowi, Kamilowi Stochowi, Dawidowi Kubackiemu, prof. Janowi Ostrowskiemu oraz Andrzejowi Tutajewskiemu. Natomiast Srebrne Krzyże odebrali: prof. Stanisław Mossakowski i prof. dr hab. inż. Józef Bieniek.

Galę Święta Małopolski zakończył spektakl muzyczny do tekstu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Bądź jak meteor…".