Wspólnie na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie

admin 2012-05-15

Innowacyjne w skali kraju porozumienie dotyczące działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie poprzez ograniczenie niskiej emisji podpisało dziś w Krakowie ośmiu sygnatariuszy. Województwo Małopolskie reprezentował marszałek Marek Sowa. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.

- Podpisywane dziś porozumienie odnosi się do Krakowa, ale problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy łącznie 43 gmin w Małopolsce, a więc połowy mieszkańców naszego województwa - powiedział marszałek Marek Sowa. Marszałek zaznaczył również, że dzięki dzisiejszemu porozumieniu łatwiej będzie wspólnie z tym problemem walczyć. Podziękował również przedsiębiorstwom, które w tą współpracę się włączyły. - Taka postawa jest przejawem odpowiedzialności społecznej biznesu i zaangażowania w problem - powiedział.

Sygnatariuszami podpisanego porozumienia są: Województwo Małopolskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Gmina Miejska Kraków - Urząd Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Elektrociepłownia Kraków S.A., Elektrociepłownia Skawina S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Krakowska oraz TAURON Sprzedaż Sp. z o.o.

Idea porozumienia integruje do wspólnego działania władze samorządowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i dostarczaniem ciepła, energii elektrycznej i gazu. Mieszkańcy Krakowa, którzy chcą zastąpić piece i kotłownie węglowe ekologicznymi źródłami ciepła, będą mogli dzięki porozumieniu liczyć na dofinansowanie. Wiele dotychczasowych palenisk domowych stanowi obecnie jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia pyłem - emisji niskiej. Jak podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski do tej pory to właśnie w głównej mierze bariery finansowe powstrzymywały mieszkańców Krakowa przed decyzją o ich wymianie. Porozumienie w najbliższym czasie ma umożliwić zmianę sposobu ogrzewania w ok. 600 krakowskich budynkach.

***

Samorząd Województwa Małopolskiego intensywnie uczestniczy w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie i całym województwie. Przypomnijmy, że w grudniu 2009 r. przyjęty został Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - pierwszy w Polsce, który zapewnił zintegrowane podejście do wszystkich zanieczyszczeń przekraczających dopuszczalne normy na obszarze województwa i wyznaczający działania, które w celu poprawy jakości powietrza powinny zostać podjęte.

Przyjęta w 2011 r. Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego wśród kluczowych działań w obszarze bezpieczeństwa ekologicznego, zdrowotnego i społecznego wymienia poprawę jakości powietrza poprzez sukcesywną redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza, zwłaszcza pochodzących z indywidualnego ogrzewania mieszkań. W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 priorytet w zakresie ochrony środowiska będzie położony na przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz poprawę efektywności energetycznej.