Z obrad sejmiku - kontynuacja sesji z 1 lipca

admin 2011-07-04

4 lipca 2011 r. Sejmik Województwa Małopolskiego wznowił obrady sesji rozpoczętej 1 lipca.

Wydatkowanie środków unijnych

Podczas sesji przedstawiona została informacja na temat realizacji Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 za 2010 rok. Jak podkreślił Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, problemami we wdrażaniu MRPO w 2010 r. był montaż finansowy oraz zmiany prawne (m.in. zmiana ustawy o postępowaniach środowiskowych i zmiana stawki VAT-u z 22 na 23 procent).

Wydatki kwalifikowalne wykazane w poświadczeniach i deklaracjach wydatków skierowanych przez Instytucję Certyfikującą do Komisji Europejskiej w 2010 roku wyniosły 293 622 574,94 euro i stanowiły 70,6% wszystkich wydatków kwalifikowanych wykazanych w poświadczeniach i deklaracjach wydatków skierowanych przez Instytucję Certyfikującą do Komisji Europejskiej.

W obronie polskich producentów tytoniu

Sejmik przyjął rezolucję w sprawie założeń do projektu zmian dyrektywy 2001/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 czerwca 2001 roku dotyczącej wyrobów tytoniowych oraz skutków społeczno - ekonomicznych tych zmian na terenie Małopolski. Rezolucja opracowana została w odpowiedzi na obawy producentów tytoniu o przyszłość upraw i zbytu w obliczu zaostrzonych przepisów unijnych regulujących rynek tytoniowy.

- Sejmik nie popiera palenia tytoniu, ale zmiany przepisów nie mogą następować kosztem polskiego rolnika - argumentował radny Kazimierz Czekaj.

Strategia dla Małopolski i Śląska

Radni przyjęli jednogłośnie deklarację w sprawie poparcia dla prac nad Strategią dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze województwa małopolskiego i śląskiego, która stanowi kolejny krok w umacnianiu współpracy samorządów Małopolski i Śląska.

Zmiany w budżecie

Sejmik przyjął także uchwały w sprawie zmian w budżecie Województwa Małopolskiego na 2011 rok, w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Województwa Małopolskiego i w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Województwa Małopolskiego za I półrocze, informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć wieloletnich oraz informacji o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wojewódzkich instytucji kultury oraz innych wojewódzkich osób prawnych.

Współpraca Małopolski i Kurdystanu

Radni przegłosowali jednomyślnie uchwałę w sprawie podpisania Deklaracji o współpracy między Województwem Małopolskim a Regionem Kurdystanu. Jak przypomniał marszałek Marek Sowa, bliskie relacje obu regionów sięgają 2009 roku, kiedy grupa małopolskich przedsiębiorców wzięła udział wraz z delegacją Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w międzynarodowych targach w Erbilu - stolicy Kurdystanu. Radny Grzegorz Biedroń podkreślił, że Małopolska musi szukać partnerów także z dalej położonych regionów, a zwłaszcza tak obiecujących jak Kurdystan. Ziyad Raoof, pełnomocnik Regionalnego Rządu Kurdystanu w Polsce zaznaczył, że dla współpracy małopolsko-kurdyjskiej ważne znaczenie miały zawarte w 2004 roku umowy o wymianie akademickiej.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Sejmik zatwierdził uchwałę w sprawie zmiany "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011". Marek Sowa w odpowiedzi na uwagi radnej Józefy Szczurek-Żelazko dotyczące problemu ograniczenia środków dla organizacji pozarządowych z budżetu województwa podkreślił, że 270 mln zł zostało przesunięte dla 39 małopolskich lokalnych grup działania na realizację ich strategii. Roman Ciepiela dodał, że większość środków na politykę społeczną z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przeznacza się dla organizacji pozarządowych.

Pomoc dla samorządów

Sejmik przyjął także uchwały m.in. w sprawach powierzenia jednostkom samorządu terytorialnego wykonania zadań własnych Województwa Małopolskiego z zakresu infrastruktury drogowej oraz w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rzecz Powiatu Nowotarskiego w wysokości 200 tys. zł na dobudowę kondygnacji Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej.