Z obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego

admin 2011-07-01

Otwierając sesję w dniu rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk podkreślił, że wejście Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej było wydarzeniem o wielkim znaczeniu dla Polaków i całej zjednoczonej Europy.

- Widzimy, że Polska i jej regiony korzystają na przynależności do Wspólnoty Europejskiej w wielu dziedzinach życia. Mamy do czynienia z awansem cywilizacyjnym kraju, obywateli i gospodarki narodowej na skalę niespotykaną w dziejach. Czerpiąc z efektu synergii tworzonego przez proces integracji europejskiej, wprowadzamy nasze miejsca życia i pracy na poziom państw najwyżej rozwiniętych - mówił Kazimierz Barczyk.

- Akcesja Polski do Unii Europejskiej była sukcesem pokoleń Polaków zabiegających o godne miejsce niepodległej ojczyzny wśród narodów Europy. Pamiętamy o ofiarności opozycji demokratycznej, dzięki której Polska pokonała komunizm i odzyskała wolność. Sukces Solidarności przyniósł przemiany w całej Europie Wschodniej, dzięki którym Polska wraz z innym krajami dawnego Układu Warszawskiego mogła przystąpić do Unii Europejskiej - zaznaczył przewodniczący sejmiku.

Wiceprzewodniczący sejmiku Jacek Soska zaapelował do Zarządu Województwa Małopolskiego o wypracowanie stanowiska dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich na okres polskiej prezydencji w Radzie UE. - Rolą radnych jest przyglądanie się, jak rząd realizuje cele prezydencji na naszym terenie - podkreślił Jacek Soska.

Jacek Soska podniósł również kwestię interesów małopolskich plantatorów tytoniu w realiach Unii Europejskiej, zagrożonych m.in. z powodu braku odpowiedniej wysokości dopłat i kierunków polityki UE niesprzyjających uprawom tytoniu prowadzonym w Małopolsce.

Wiceprzewodniczący sejmiku Bogusław Mąsior w interpelacji zwrócił uwagę na problemy polskiej energetyki w kontekście planowanej lokalizacji w Polsce elektrowni atomowych i rezygnacji przez RFN z energetyki jądrowej, wyrażając niepokój związany z perspektywą wyraźnego wzrostu kosztów energii dla polskich konsumentów.

Radna Lidia Gądek przedstawiła interpelację w sprawie trwających prac nad nowym budżetem UE. - Pierwszy etap negocjacji budżetowych będzie prowadzony w okresie polskiej prezydencji. Mają one wielkie znaczenia dla polskiej gospodarki. Od kształtu budżetu UE będzie zależała wysokość dotacji. Z wielkim niepokojem przyjmowana jest zapowiedź ograniczenia środków finansowych na Fundusz Spójności - mówiła Lidia Gądek.

Radny Andrzej Romanek interpelował w sprawie komercjalizacji szpitala Rydygiera, która - jak argumentował - może spowodować, że jego sytuacja finansowa i infrastrukturalna ulegnie pogorszeniu.

Marszałek Marek Sowa złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Województwa Małopolskiego w okresie od 19 maja do 17 czerwca 2011 r. i przybliżył założenia projektu Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.

Grzegorz Biedroń zwrócił uwagę, że Kraków - drugie pod względem wielkości miasto Polski - nie ma silnego lobby dbającego o realizację wielkich inwestycji infrastrukturalnych ważnych dla rozwoju tej metropolii. - Komunikacja Małopolski ze Słowacją wciąż odbywa się przez Śląsk - podkreślił radny Biedroń odnosząc się do stanu regionalnych i międzynarodowych połączeń drogowych.

Jak zaznaczyła wiceprzewodnicząca sejmiku Renata Godyń-Swędzioł, Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego nie uwzględnia wszystkich ważnych zagadnień z obszaru ochrony zdrowia, w tym potrzebnego lobbingu dla małopolskich placówek opieki zdrowotnej, umożliwiającego powiększenie ich budżetu.

Bogusław Mąsior zauważył, że strategia rozwoju województwa nie uwzględnia potrzebnej Małopolsce linii kolejowej Kraków-Sucha Beskidzka-Żywiec, która jest ważna dla współpracy małopolsko-śląskiej i komunikacji z Czechami.

Po naradach dotyczących polityki regionalnej na obszarach wiejskich przeważył pogląd zarządu województwa, by nie nadawać rolnictwu wysokiej rangi. - Rolnictwo w Małopolsce nigdy nie będzie główną gałęzią rozwoju - powiedział Marek Sowa w nawiązaniu do wniosku o rozszerzenie zapisów strategii rozwoju województwa odnoszących się do wsi.