
Z sesji sejmiku
admin 2007-08-27
Podczas X Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni zaprotestowali przeciwko przekształceniu ośrodków doradztwa rolniczego w państwowe jednostki budżetowe. Wyrazili także negatywne stanowisko w stosunku do zapisu zamieszczonego w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z czerwca br. w sprawie "Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013", a dotyczącego proponowanego kryterium dostępu do działania pn. "Ułatwianie startu młodym rolnikom" (działanie realizowane jest przez instytucję rządową - Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Radni zdecydowali także o powołaniu doraźnej Komisji SWM ds. Organizacji Euro 2012.
Ośrodki Doradztwa Rolniczego powinny być przy samorządzie województwa
Sejmik województwa przyjął rezolucję, w której stanowczo protestuje przeciwko przekształceniu ośrodków doradztwa rolniczego w państwowe jednostki budżetowe. - To kolejny krok w kierunku centralizacji administracji publicznej - czytamy w tekście rezolucji.
Sejmik Województwa Małopolskiego oczekuje przekazania kompetencji związanych z doradztwem rolniczym samorządom jako zadania własnego. Działania takich ośrodków (a więc: wspieranie postępu biologicznego i technicznego w rolnictwie, obsługa informacyjna rolników, wsparcie procesów wykorzystania środków unijnych) wpisują się przecież doskonale w charakter prac realizowanych przez samorządy województw.
Ministerstwo Rolnictwa utrudnia start małopolskim młodym rolnikom!
Sejmik województwa wyraził negatywne stanowisko w stosunku do zapisu zamieszczonego w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z czerwca br. w sprawie "Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013", a dotyczącego proponowanego kryterium dostępu do działania pn. "Ułatwianie startu młodym rolnikom" (działanie realizowane jest przez instytucję rządową - Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
W dokumencie pojawił się zapis:
"Przejmowane gospodarstwo ma powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia w danym województwie i nie większą niż 300 ha; jeżeli średnia wojewódzka jest niższa niż średnia krajowa, wówczas obowiązuje średnia krajowa".
Jest on niekorzystny dla Małopolski, jak również dla województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wszystkie te regiony charakteryzują się bowiem największym w skali kraju rozdrobnieniem agrarnym. Nowy zapis programu preferuje gospodarstwa rolne ponad dwukrotnie większe niż średnie gospodarstwo w Małopolsce (Małopolska - 2,1 ha, Polska - 5,76 ha).
We wcześniejszych wersjach projektu PROW 2007-2013 podobny zapis nie występował, zaś zapisane w czerwcowej wersji programu zmiany nie były konsultowane z samorządami województw, a więc gospodarzami regionów odpowiedzialnymi za ich rozwój. Obecna wersja programu eliminuje 90 proc. potencjalnych beneficjentów działania na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego!
Warto podkreślić, że w ramach SPO ROL 2004-2006 w Małopolsce do przedmiotowego działania małopolscy rolnicy złożyli prawie 1000 wniosków, z czego dofinansowano projekty na kwotę ponad 6 mln euro. Nowy okres programowania obejmuje prawie dwukrotnie dłuższy okres wdrażania programu, a przy tym dysponuje zdecydowanie większą pulą środków finansowych (na "Ułatwianie startu młodym rolnikom" 420 mln euro).
Sejmik na wniosek zarządu województwa wnioskuje więc o zmianę wprowadzonego zapisu, zgodnie z wcześniejszymi wersjami projektu z grudnia 2006 r. oraz stycznia 2007, gdzie funkcjonował następujący zapis: "przejmowane gospodarstwo ma powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia w danym województwie i nie większą niż 300 ha".
Wyjaśniamy:
Działanie pn. "Ułatwianie startu młodym rolnikom" polega na udzielaniu pomocy finansowej w postaci premii w wysokości 50 tys. zł, wypłacanej jednorazowo osobie, która po raz pierwszy podejmuje prowadzenie gospodarstwa rolnego, w dniu zawarcia "Umowy o dofinansowanie projektu" nie przekroczyła 40 roku życia, i której gospodarstwo spełnia wymóg żywotności ekonomicznej.
Doraźna Komisja ds. Euro 2012
Radni województwa zdecydowali o powołaniu doraźnej Komisji do Spraw Organizacji Euro 2012 SWM, której przedmiotem działania będzie podejmowanie przedsięwzięć zmierzających do uczestnictwa Krakowa i Województwa Małopolskiego w organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.
Skład komisji:
- przewodniczący Jacek Pilch (PiS),
- wiceprzewodniczący Stanisław Bisztyga (PO),
- członkowie: Iwona Tworzydło (PiS), Kazimierz Barczyk (PO), Urszula Nowogórska (PSL), Stanisław Dębski (LPR), Andrzej Sasuła (WM).