Wystawa "88-Wincenty Kućma" w Pałacu Sztuki

admin 2023-10-05

5 października w Pałacu Sztuki w Krakowie otwarta została wystawa "88 Wincenty Kućma". I mimo, że jej tytuł może sugerować ekspozycję o charakterze retrospektywnym, pokaz ten prezentuje aktualną twórczość Wincentego Kućmy.

Osiemdziesiąt osiem lat przeplata się tu z różnymi ideologiami i wydarzeniami, które przynosiły dobre i złe zmiany. Prezentowane prace, pochodzące z kilku minionych lat, ukazują wielowątkowy i spójny obszar poszukiwań artystycznych.

Wystawie towarzyszy album (208 stron) wydany w twardej oprawie z refleksjami prof. Wincentego Kućmy z wielu lat twórczości i działalności dydaktycznej w ASP w Krakowie.

Wystawa czynna będzie do 29 października. Zrealizowana została przy wsparciu finansowym m.in. Województwa Małopolskiego i była okazją do wręczenia Artyście Złotego Krzyża Małopolski, przyznanego na wniosek Kazimierza Barczyka, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, który wraz z Małżonką Anną, absolwentką Krakowskiej ASP uczestniczyli w wydarzeniu.

Wincenty Kućma urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce na Kielecczyźnie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową w Krakowskiej ASP, gdzie do 2000 r. kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Swoje prace eksponował na ponad 50 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i około 60 wystawach za granicą.

Jego najważniejszymi realizacjami monumentalnymi są: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, pomniki w Częstochowie, Gdańsku, Miechowie, Olkuszu. Główne realizacje sakralne to: wnętrze katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin i witraże w kościele Świętej Rodziny w Krakowie-Bieżanowie.

fot. P. Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Krakowa