100 lecie Ratusza Bielska-Białej

admin 1997-12-31

Miejski Ratusz obchodzi 100 lecie swego powstania. Budowę Ratusza ukończono w 1897 roku. Od tej pory jest on jednym z charakterystycznych symboli architektury miasta. Z chwili ukończenia budowy we wnętrzach Ratusza znalazły pomieszczenie: Kasa Oszczędności Miasta Białej, Magistrat Miasta Białej wraz z Radą Miejską i Urzędem Burmistrza, posterunek Policji z aresztem, urząd Policji miejskiej, kancelaria lekarza i weterynarza miejskiego oraz kilka komfortowych mieszkań czynszowych.

Budowniczowie Ratusza widzieli w tym miejscu dwa miasta - Bielsko i Białą, które już przed 100 laty były potężnymi ośrodkami gospodarczymi.

Biała na mapie Galicji liczyła się przede wszystkim jako znaczący ośrodek przemysłowy i handlowy. Słynęła jako najsilniejszy w Galicji ośrodek przemysłu włókienniczego. Oprócz fabryk sukienniczych innymi dużymi firmami były: Fabryka papieru, fabryki maszyn, odlewnia żelaza, tartak, młyn, cegielnie, fabryka armatur i szereg innych firm. Położenie geograficzne w ówczesnej konfiguracji politycznej dato także Białej szansę odgrywania roli handlowej "bramy" do Galicji.

Koniec XIX wieku niewątpliwie stanowił szczęśliwy okres także w dziejach Bielska, które trwało w wielkim boomie gospodarczym. Bielsko jawiło się przyjezdnym jako europejska metropolia, czysta i zadbana zamieszkana przez ludzi szanujących pieniądz i pracę, gdzie nowoczesne urządzenia cywilizacyjne takie jak: elektrownia, elektryczny tramwaj, którego nie miał jeszcze Wiedeń, nowoczesne wodociągi i trotuary stanowiły tego namacalny dowód.

Na tym tle równie korzystnie przedstawiają się perspektywy miasta -100 lat później. Bielsko-Biała odgrywa pierwszorzędną rolę wśród uprzemysłowionych miast Polski. Dzisiaj jest to ponad 180-tysięczne miasto wojewódzkie. O województwie bielskim mówi się, że to region 100 przemysłów. Region szybko znalazł swoje miejsce w procesie transformacji ustrojowej kraju i w systemie wolnorynkowym, jest jednym z najprężniej rozwijających się województw w Polsce posiadając znaczny potencjał produkcyjny. Świadczą o tym fakty i statystyki, zwłaszcza wytwarzanie w tym regionie 4% krajowej produkcji co daje nam 7 miejsce w kraju. Jednocześnie zajmujemy 4 miejsce w kraju pod względem wartości sprzedanych wyrobów przemysłowych i usług. W rankingu województw zajmujemy 11 miejsce jeśli chodzi o dobre otoczenie biznesu, ósmą. pozycję, biorąc pod uwagę zaplecze przemysłowe, dziewiątą z uwagi na chłonność rynku i możliwości kadrowe. Atrakcyjność turystyczna i stan środowiska przyrodniczego uzyskały ósmą lokatę, która kwalifikuje nas do 1 klasy atrakcyjności. Wśród największych przedsięwzięć z udziałem kapitału zagraniczne go należy wymienić Fiat Auto Poland SA, Teksid Poland S.A. w Bielsku-Białej, Zakłady Piwowarskie w Żywcu gdzie 31,8% akcji należy do holenderskiej spółki Heineken, Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Olza" w Cieszynie z wysokim udziałem koncernu Kraft Jacobs Suchard, Fabrykę Wtryskarek Ponar Żywiec S.A. z udziałem firmy ULTRA-TECH z Hongkongu, Zakłady Metali Lekkich w Kętach z udziałem kapitału amerykańsko-angielskiego oraz Spółkę z o.o. Philips Lighting Bielsko z udziałem kapitału holenderskiego, czy Andoria S. A. której część akcji zakupił koreański koncern Daewoo. Nawet w małych gminach są obecne zagraniczne przedsiębiorstwa, czego przykładem może być amerykańska firma Delphi Automotive System działająca w Jeleśni.

Bielszczanie są społecznością ludzi młodych. Stopa bezrobocia w naszym mieście należy do najniższych w kraju (dla rejonu Bielska-Białej oscyluje wokół 6,9%). W sektorze prywatnym pracuje co drugi mieszkaniec miasta. Wzrastająca liczba przedsiębiorstw stanowi z jednej strony dowód na zaradność Bielszczan, a z drugiej trwały fundament rozwoju gospodarczego. Wyrazem tej tendencji jest liczba podmiotów działających na rynku lokalnym, a wśród nich włoskiego Fiata, czy holenderskiego Philipsa, strategicznego inwestora bielskiego Pola-mu. W branży spożywczej działają tak znane firmy, jak Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych POLMOS SA, czy Bielskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego BELMAR. Tu produkują takie firmy jak INDUKTA, BEFADO czy APENA. Rozwija się, często w oparciu o zagraniczne inwestycje, przemysł tekstylne - odzieżowy. Miasto rozsławiają produkowane przez Przedsiębiorstwo Doświadczalno-Produkcyjne Szybownictwa "PZL- Bielsko" szybowce, które znane są ze swej wysokiej klasy.

Ponadto w mieście zrealizowano kilkanaście różnych inwestycji, wśród których można wymienić m.in. stacje paliw STATOIL, TEXACO (pierwsza w Polsce), domy handlowe AHOLD&ALLKAUF, BILLA, PLUS i TIP, salony samochodowe światowych koncernów motoryzacyjnych, restauracja typu fast food PIZZA HUT-KFC.

Wysoka jakość życia mieszkańców, duma i zadowolenie z tradycji i teraźniejszości miasta, zdrowie społeczeństwa, szczęśliwa i bezpieczna rodzina - to cele "Strategii rozwoju miasta Bielska-Białej "Bielsko-Biała 2006".

Priorytetowymi dla władz miasta zadaniami jest realizacja programu mieszkaniowego, modernizacja układu drogowego, budowa centrum biznesowo - finansowego w centrum miasta, budowa krytej pływalni, budowa parkingów wielopoziomowych, rozwój sieci handlowej (duże centra handlowe, punkty gastronomiczne o wysokim standardzie), turystyczne zagospodarowanie stoków Szyndzielni, Klimczoka i Dębowca, budowa obiektów turystycznych o różnorodnym standardzie, realizacja centrum targowo - wystawienniczego, rewitalizacja bielskiej Starówki oraz inwestycje w zakresie gospodarki komunalnej.

Zbigniew Leraczyk
Prezydent Miasta Bielska - Białej